TLÜ blogi

Britt Järvet: miks Tallinna Ülikool?

04.07.2016 12:37:00

Pärast keskkooli lõpetamist ja üht koolivaba aastat leidsin end selleltsamalt valikute ristteelt, kus igal aastal seisavad tuhanded noored. Otsustasin kandideerida kolme ülikooli. Tartu Ülikoolis valisin meelepäraseks juura, TTÜ-s ärinduse ja Tallinna Ülikoolis riigiteadused.

Tartusse sain sisse, kuid välistasin selle, kuna mu noormees oli just Tallinna kolinud (milline ratsionaalne valik!). TTÜ langes välja, kuna kõigi oma unistuste kõrval ei ole ma siiski reaalainetes hea.

Kuigi eelnevast võib jääda mulje, et Tallinna Ülikool oli justkui teine valik, siis nii see ei olnud. TLÜ oli plaan A. Mind kõnetasid erinevate organisatsioonide struktuurid ja protsessid, nende püsimajäämine, rahva heaolu ning küsimused, kuidas haridust ja elu Eesti riigis paremaks teha – just ühiskondlikud teemad ja murekohad.

Ma ei saa väita, et mul polnud Tallinna Ülikooli ja riigiteaduste osas kõhklusi. Jah, mind kõnetas sisseastumise hetkel slogan “Uutmoodi akadeemiline”, kuid ma ei saanud aru, milles TLÜ eripära täpsemalt seisneb.

Pärast kahte aastat õpinguid mõistsin, et just see piiritlemata omadus ongi eripära. Tallinna Ülikool on võrdlemisi noor, andes nii tudengitele võimaluse ülikooli oma äranägemise järgi kujundada. Reeglid ei ole siin kivisse raiutud ja igal üliõpilasel on ka tegelikkuses võimalik ülikooli muuta – Tallinna Ülikooli omanäoline lisandväärtus ongi tegutsemisvabadus ja palju avatud teid. Võite ise ette kujutada, kuivõrd rõõmustav on selline heureka ühe tudengiesindaja jaoks!

Mul on hästi läinud. Panin erialavalikuga täkkesse ja olen nautinud ülikoolis õppimist täiel rinnal. Ma pole kordagi tundnud, et oleksin kõige targem inimene ruumis – tundmus, mis sunniks lahkuma. Õpin iga päev, ka kursusekaaslastelt. Minu valik polnud juhuslik, vaid vaatasin õppekavad enne kandideerimist läbi ja uurisin, milliseid aineid on mul võimalik nende raames võtta.

Seepärast tahan sisseastujatele anda kaks isiklikku õppetundi. Nr 1: suuri otsuseid ei saa teha ainult peaga (lootes reaalainetega rikkaks saada), vaid tuleb ka kõhutunnet kuulata. Tuleb õppida seda, mis kõnetab. Miks olla keskpärane alal x, kui saaks olla läbilööv alal y? Samale mõttele andis teisel õppeaastal kinnitust mu õppejõud, kes rääkis, et ühe üliõpilase uurimuse põhjal saavad kõige õnnelikumaks just need, kes suudavad kombineerida enda valiku meelepärasest ja tasuvast.

Õppetund nr 2: tuleb teha eeluurimist ja valida kool meelepärase õppekava ja selle reaalse sisu järgi. Tuleb valida õppekava, mitte kool. Kui oleksin valiku teinud ainult oma aimduse põhjal “ma arvan, et sellel erialal õpetatakse seda”, oleksin valikuga võssa läinud.

Soovin kõikidele sisseastujatele edu valikute tegemisel! Valige oma plaan A!

Britt Järvet on Tallinna Ülikooli Üliõpilaskonna esimees ja riigiteaduste eriala üliõpilane.

Rahvaalgatus loob keskkonda elukestvaks õppeks

TLÜ blogi

Igaüks meist peaks olema huvitatud sellest, et meid vanemas eas ümbritsev keskkond eeldab, et inimene on arenemis- ja panustamisvõimeline. Just praegu saab iga tulevikule mõtlev inimene lükata käima mitu tegelikku muutust Eestis. Tallinna Ülikooli Eesti demograafia keskuse teadur Tiina Tambaum selgitab, miks on täna vaja mõelda tulevikule.

Nele-Liis Vaiksoo pikk teekond ülikooli

TLÜ blogi

Lauljatar astus ülikooli. Mõtles siis kiiresti ümber, otsis aastaid seda õiget ning leidis lõpuks sõbra soovitusel Tallinna Ülikooli avatud akadeemia.

Töö või kool? Vali mõlemad!

TLÜ blogi

Elukestva õppe edendamine on alati olnud üks Tallinna Ülikooli prioriteete ja on ka edaspidi. Väga suur osa inimestest soovivad end lisaks igapäevatööle ka mõnel teisel erialal täiendada, kuid tihti tekib hirm võimaluse ees ühildada juba olemasolev tööelu uue eriala, koolituste või õpingutega. TLÜ Avatud akadeemia elukestev õppija Urmas Lehtsalu jagab oma mõtteid töö kõrvalt koolis käimise võludest ja valudest.