Digiblogi

Emeriitprofessor Aksel Telgmaa 85

16.02.2017 15:06:40

10. veebruaril täitus Aksel Telgmaal 85. eluaasta.

TLÜ emeriitprofessor Telgmaa on üks Eesti teenekamaid matemaatikahariduse sisu kujundajaid, põhikooli matemaatikaõpikute autoreid ja õpetajate koolitajaid.

Eesti õpilaste edukatele tulemustele PISA matemaatikatestides on kindla alusmüüri ladunud just Aksel Telgmaa elutöö. Alates 1970. aastast on ta välja andnud enam kui 50 põhikooli matemaatikaõpikut, metoodilisi juhendeid, õpetajaraamatuid ja töövihikuid.

On huvitav märkida, et 1986. Aastal korraldas Nõukogude Liidu haridusministeerium matemaatikaõpikute avaliku konkursi, mille võitis Aksel Telgmaa ja Enn Nurga õpik. See võeti kasutusse üle kogu Nõukogude Liidu. Õpik tõlgiti vene keelest vähemalt kümnesse keelde ja oli pärast Nõukogude Liidu lagunemist Venemaal kasutusel veel üle kümne aasta. Kooliraamat jäi silma ka 1990. aastatel Venemaal töötanud Ohio ülikooli matemaatikaprofessorile, kes leidis selle olevat ameeriklaste kirjutatutest palju süsteemsema ning otsustas tõlkida selle inglise keelde. Nii jõudis meie meeste koostatud õpik pealkirjaga „Mathematics. An award-winning textbook from Russia” ka USA Ohio osariigi koolidesse.

Võib julgelt öelda, et ligi pooled tänased matemaatikaõpetajad on Aksel Telgmaa tänulikud õpilased. Professori eruditsioon koos elutarkuse ja väärikusega tegid temast paljude lemmikõppejõu.

Loe ka Eesti Ekspressis avaldatud lugu “Õpetamise õpetaja” Aksel Telgmaa kohta.

 •  

  Disainmõtlemisest kõrghariduses – DesignIT

  Digiblogi

  Algas Erasmus + projekt “Disainimõtlemine kõrghariduses, et edendada inimesekeskset innovatsiooni äris ja ühiskonnas – DesignIT”

  Loe edasi
 •  

  TLÜ teadlaste neurokoreograafia eksperiment õnnestus

  Digiblogi

  14. septembril toimus Brüsselis Eesti esimese Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise ja Eesti Vabariigi 100. aastapäeva üritustega seoses lavastuse „Demultiplexia“ esietendus, milles kohtusid tehnoloogia, neuroteadus ja kunstid.

  Loe edasi
 •  

  LabHack #2 – mobiilirakenduste disainimine

  Digiblogi

  LabHack on tasuta töötubade sari, kus tarkvaraarenduse-, interaktsioonidisaini-, mängustamise- ja robootikaeksperdid tutvustavad enda igapäevaseid töid ja projekte ning kus läbi praktiliste tegevuste saab omandada teadmisi ja oskuseid, mida need eksperdid oma igapäevatöös kasutavad.

  Loe edasi