Digiblogi

Emeriitprofessor Aksel Telgmaa 85

16.02.2017 15:06:40

10. veebruaril täitus Aksel Telgmaal 85. eluaasta.

TLÜ emeriitprofessor Telgmaa on üks Eesti teenekamaid matemaatikahariduse sisu kujundajaid, põhikooli matemaatikaõpikute autoreid ja õpetajate koolitajaid.

Eesti õpilaste edukatele tulemustele PISA matemaatikatestides on kindla alusmüüri ladunud just Aksel Telgmaa elutöö. Alates 1970. aastast on ta välja andnud enam kui 50 põhikooli matemaatikaõpikut, metoodilisi juhendeid, õpetajaraamatuid ja töövihikuid.

On huvitav märkida, et 1986. Aastal korraldas Nõukogude Liidu haridusministeerium matemaatikaõpikute avaliku konkursi, mille võitis Aksel Telgmaa ja Enn Nurga õpik. See võeti kasutusse üle kogu Nõukogude Liidu. Õpik tõlgiti vene keelest vähemalt kümnesse keelde ja oli pärast Nõukogude Liidu lagunemist Venemaal kasutusel veel üle kümne aasta. Kooliraamat jäi silma ka 1990. aastatel Venemaal töötanud Ohio ülikooli matemaatikaprofessorile, kes leidis selle olevat ameeriklaste kirjutatutest palju süsteemsema ning otsustas tõlkida selle inglise keelde. Nii jõudis meie meeste koostatud õpik pealkirjaga „Mathematics. An award-winning textbook from Russia” ka USA Ohio osariigi koolidesse.

Võib julgelt öelda, et ligi pooled tänased matemaatikaõpetajad on Aksel Telgmaa tänulikud õpilased. Professori eruditsioon koos elutarkuse ja väärikusega tegid temast paljude lemmikõppejõu.

Loe ka Eesti Ekspressis avaldatud lugu “Õpetamise õpetaja” Aksel Telgmaa kohta.

 •  

  Üliõpilased puutuvad info üleküllusega kokku, aga tihti ei näe selles probleemi

  Digiblogi

  Viimasel kümnendil on palju räägitud info üleküllusest, mille on kaasa toonud infoühiskonnale omased tohutud andmehulgad ning nende säilitamist, töötlemist ja kasutamist tõhustavad info- ja kommunikatsioonivahendid. Tallinna Ülikooli infoteaduse professori Sirje Virkuse, TLÜ Akadeemilise Raamatukogu peareferendi Sigrid Mandre ja Elise Palsi uuringust nähtus, et tudengid puutuvad tihti informatsiooni üleküllusega kokku, kuid umbes pooltele uuritutest see ei ole olnud probleem.

  Loe edasi
 •  

  Madis Lepik: peagi otsime õpetajaid tikutulega!

  Digiblogi

  Eesti koolimatemaatika hea tase võib õige pea langema hakata, sest matemaatikaõpetajateks õpib meie ülikoolides umbes neli korda vähem inimesi kui vaja oleks.

  Loe edasi
 •  

  LEAP paneb tudengite jala ettevõtluse ukse vahele

  Digiblogi

  Tallinna Ülikooli külastas Erasmus+ (2016-1-EL01-KA203-023624) LEAP projekti konsortsium.  LEAP (lean and agile practices linking engineering higher education to industry) projekti eesmärgiks on tõsta kõrghariduse kvaliteeti ühendades need ettevõtluspraktikatega.

  Loe edasi