Digiblogi

Emeriitprofessor Aksel Telgmaa 85

16.02.2017 15:06:40

10. veebruaril täitus Aksel Telgmaal 85. eluaasta.

TLÜ emeriitprofessor Telgmaa on üks Eesti teenekamaid matemaatikahariduse sisu kujundajaid, põhikooli matemaatikaõpikute autoreid ja õpetajate koolitajaid.

Eesti õpilaste edukatele tulemustele PISA matemaatikatestides on kindla alusmüüri ladunud just Aksel Telgmaa elutöö. Alates 1970. aastast on ta välja andnud enam kui 50 põhikooli matemaatikaõpikut, metoodilisi juhendeid, õpetajaraamatuid ja töövihikuid.

On huvitav märkida, et 1986. Aastal korraldas Nõukogude Liidu haridusministeerium matemaatikaõpikute avaliku konkursi, mille võitis Aksel Telgmaa ja Enn Nurga õpik. See võeti kasutusse üle kogu Nõukogude Liidu. Õpik tõlgiti vene keelest vähemalt kümnesse keelde ja oli pärast Nõukogude Liidu lagunemist Venemaal kasutusel veel üle kümne aasta. Kooliraamat jäi silma ka 1990. aastatel Venemaal töötanud Ohio ülikooli matemaatikaprofessorile, kes leidis selle olevat ameeriklaste kirjutatutest palju süsteemsema ning otsustas tõlkida selle inglise keelde. Nii jõudis meie meeste koostatud õpik pealkirjaga „Mathematics. An award-winning textbook from Russia” ka USA Ohio osariigi koolidesse.

Võib julgelt öelda, et ligi pooled tänased matemaatikaõpetajad on Aksel Telgmaa tänulikud õpilased. Professori eruditsioon koos elutarkuse ja väärikusega tegid temast paljude lemmikõppejõu.

Loe ka Eesti Ekspressis avaldatud lugu “Õpetamise õpetaja” Aksel Telgmaa kohta.

 •  

  Mart Laanperele Valgetähe V klassi teenetemärk

  Digiblogi

  Vabariigi Presidendi otsusega on Tallinna Ülikooli Digitehnoloogiate instituudi vanemteadurile Mart Laanperele antud Valgetähe V klassi teenetemärk.

  Loe edasi
 •  

  Forbes märkis ära DTI vilistlase Alise Semjonova

  Digiblogi

  USA ajakiri Forbes on ära märkinud oma 2017 aasta “30 under 30″ Euroopa meedia kategooria edetabelis Lätist pärit Alise Semjonova – digitehnoloogiate instituudi inimese ja arvuti interaktsiooni  õppekava vilistlase. Edetabel toob välja andekaimad, innovaatilisimad ja säravaimad noored tegijad kahekümnest erinevast valdkonnast. Alise on andmete visualiseerimise ettevõtte Infogr.am kaasasutaja ja UX disainer. Aliset juba möödunud aastast saatvast edust saab lugeda lisaks Infogr.am’i blogist.

  Loe edasi
 •  

  DigiELU uuris Facebooki mõju õppimisele

  Digiblogi

  Oma mõtted on kirja pannud Anneliis Poll, DigiELU projektis osaleja

  Mis on ELU?

  Esmakordselt alustas Tallinna Ülikoolis 2016 aasta sügissemestril täiesti innovaatiline aine nimega ELU. Heal lapsel mitu nime, ELU ehk Erialasid Lõimiv Uuendus ehk Interdistsiplinaarne projekt. Tegemist on üleülikoolilise ainega, mille eesmärk on ühendada erinevate erialade tudengite teadmised ning viia 6-8 liikmelises rühmas läbi reaalse tulemusega projekt etteantud tähtaja jooksul. Projektõppe läbiviimise eesmärgiks on arendada rühmatöö oskuseid, õppida saavutama tulemust piiratud aja ning piiratud ressurssidega. Milliseid projekte läbi viiakse, millal alustada ja kust leida endale projektikaaslased – sellekohane info on olemas ELU veebileheküljel.

  Loe edasi