TLÜ blogi

Ettevõtlusõpe murrab müüte ja jagab julgust

23.05.2016 13:02:48

Idee arendamine toimivaks tooteks või teenuseks võtab aega. Eelnevalt tuleb koguda teadmisi, ohtralt katsetada, ebaõnnestuda ja siis uuesti proovida. Loomulikult ei paista see teekond kõrvalseisjate jaoks nii pikk ja katsumusterohke. Mitmed ettevõtjad on muiates tõdenud, et igaüks võib saada üleöö edukaks kümne aasta jooksul. Aga kuidas üldse saadakse ettevõtjaks? Kas ettevõtlust on võimalik õpetada?

Viimasele küsimusele saame vastata jaatavalt. Me suudame õpetada ettevõtlikke hoiakuid ja ettevõtluse alusoskusi. Sellest mõttest kantuna käivitati käesoleva aasta alguses Haridus- ja Teadusministeeriumi eestvedamisel projekt “Ettevõtlikkuse ja ettevõtlusõppe süsteemne arendamine kõigil haridustasemetel.”

Programmi eesmärk on kujundada õppurites ettevõtlikke hoiakuid ja süvendada nii üld-, kutse- kui ka kõrghariduse tasemel ettevõtlusteadmisi ja -oskusi. Selleks toetatakse ettevõtlikkuse edendamist õppeainetes, koolitatakse õpetajaid-õppejõude ja kaasatakse ettevõtjaid, et õpe oleks praktilisem.

Rõhutatakse, et endas ettevõtlikkuse arendamine kui ka ettevõtlusalaste teadmiste- oskuste omandamine annavad vabamad käed karjääri kujundamisel olenemata sellest, kas on soov olla ettevõtlik töötaja, ettevõtja või lihtsalt tegus kodanik.

Hoiakute osas tähendab see ka müütide murdmist. Ettevõtjad pole seltskond inimesi, kellel lihtsalt veab või kes kuidagi sahkerdavad. Ka pole ettevõtlus ülemäära keeruline. Lihtsate tööriistade ja põhimõtete õppimisega võib iga eriala esindaja leida endale rakenduse. Ka tuleb eraldi rääkida sellest, et eksimine pole halb. Ettevõtjad eksivad väga sageli ning just see võimaldab neil oma ideed muuta ja edasi arendada.

Märtsi alguses käivitus ka üle-eestiline õppurite äriideede arendust toetav eelinkubatsioon, mille käigus arendavad noored oma idee ärimudeliks. Programm on semestripõhine ja avatud kõigile kõrg- ja kutsekoolide õppuritele. Alustatakse inspiratsiooniseminaridega uute ideede leidmiseks. Sellele järgneb idee ja meeskonna arengut toetav neljakuuline praktiline koolitus. Meeskonnad saavad mentorite tuge ja valdkonnapõhist nõustamist. Iga semestri lõpus toimuval võistlusel esitlevad meeskonnad oma ärimudelit. Õppuritele on kõigis tegevustes osalemine tasuta.

Eelinkubatsiooni jätkutegevustes tehakse koostööd Eesti ettevõtlusinkubaatorite ja kiirenditega, et pakkuda meeskondadele võimalust arendada ärimudelit edasi, kasutades vajaduse korral mentoreid ja tuge lisaraha leidmisel. Programmi koostamisel on lähtutud erinevatel haridustasemetel juba toimuva ettevõtlusõppe ja startup- valdkonna arenduste parimatest praktikatest. Eelinkubatsiooni juhtkeskused asuvad Tallinna Ülikoolis, Tartu Ülikoolis ja Tallinna Tehnikaülikoolis.

Tallinna Ülikoolis keskendub programm loomeettevõtluse äriideede arendamisele ja seda juhib Avatud akadeemia. 2016. aastal on kavas toetada 81 meeskonda (neist 17 Tallinna Ülikoolis), kelle ideest on programmi lõpuks välja arendatud perspektiiviga ärimudel.

Kirjutas:
Marek Mühlberg, Avatud akadeemia ettevõtluspartnerluse koordinaator

Tutvu ettevõtlusprogrammiga: http://ettevotlusope.edu.ee
Tutvu eelinkubatsiooniprogrammiga: http://www.tlu.ee/ettevotlusprogramm

Lasnamäe tühermaad rohealadeks!

TLÜ blogi

Tallinna Ülikooli tudengid pakuvad õppeaine ELU projekti tulemusena välja, et seni tühermaaks peetud paigad nagu Paevälja Lasnamäel võiksid olla hoopis rohealad, kus kohalikud saaksid mitmekülgselt puhata.

Kuidas ühendada edukalt õpingud ja töö?

TLÜ blogi

Õpingute kõrvalt töötamine nõuab oma aja ja võib tekitada lisapingeid, seega on oluline hoolikalt läbi mõelda oma eesmärgid, võimalused ja kohustused.

Edukaks õpingute ja töö ühitamiseks on vaja esiteks soovi ja eesmärke neid mõlemat teha, teiseks head ajaplaneerimist ja kolmandaks järjekindlust.

Tallinna Ülikooli võimalused erivajadustega tudengitele

TLÜ blogi

„Puudega inimeste toetamine, nende õigustesse suhtumine ja võimalikult lai kaasamine ühiskonda näitab kogu meie ühiskonna tervist, küpsust ja tugevust“

President T. H. Ilves

Tallinna ülikoolis õpib umbes 50  erivajadustega tudengit.  Kuigi suured arengud toimuvad väikeste muutustega, uueneb ülikool pidevalt, et pakkuda ligipääsetavat haridust.