TLÜ blogi

Ettevõtlusõpe murrab müüte ja jagab julgust

23.05.2016 13:02:48

Idee arendamine toimivaks tooteks või teenuseks võtab aega. Eelnevalt tuleb koguda teadmisi, ohtralt katsetada, ebaõnnestuda ja siis uuesti proovida. Loomulikult ei paista see teekond kõrvalseisjate jaoks nii pikk ja katsumusterohke. Mitmed ettevõtjad on muiates tõdenud, et igaüks võib saada üleöö edukaks kümne aasta jooksul. Aga kuidas üldse saadakse ettevõtjaks? Kas ettevõtlust on võimalik õpetada?

Viimasele küsimusele saame vastata jaatavalt. Me suudame õpetada ettevõtlikke hoiakuid ja ettevõtluse alusoskusi. Sellest mõttest kantuna käivitati käesoleva aasta alguses Haridus- ja Teadusministeeriumi eestvedamisel projekt “Ettevõtlikkuse ja ettevõtlusõppe süsteemne arendamine kõigil haridustasemetel.”

Programmi eesmärk on kujundada õppurites ettevõtlikke hoiakuid ja süvendada nii üld-, kutse- kui ka kõrghariduse tasemel ettevõtlusteadmisi ja -oskusi. Selleks toetatakse ettevõtlikkuse edendamist õppeainetes, koolitatakse õpetajaid-õppejõude ja kaasatakse ettevõtjaid, et õpe oleks praktilisem.

Rõhutatakse, et endas ettevõtlikkuse arendamine kui ka ettevõtlusalaste teadmiste- oskuste omandamine annavad vabamad käed karjääri kujundamisel olenemata sellest, kas on soov olla ettevõtlik töötaja, ettevõtja või lihtsalt tegus kodanik.

Hoiakute osas tähendab see ka müütide murdmist. Ettevõtjad pole seltskond inimesi, kellel lihtsalt veab või kes kuidagi sahkerdavad. Ka pole ettevõtlus ülemäära keeruline. Lihtsate tööriistade ja põhimõtete õppimisega võib iga eriala esindaja leida endale rakenduse. Ka tuleb eraldi rääkida sellest, et eksimine pole halb. Ettevõtjad eksivad väga sageli ning just see võimaldab neil oma ideed muuta ja edasi arendada.

Märtsi alguses käivitus ka üle-eestiline õppurite äriideede arendust toetav eelinkubatsioon, mille käigus arendavad noored oma idee ärimudeliks. Programm on semestripõhine ja avatud kõigile kõrg- ja kutsekoolide õppuritele. Alustatakse inspiratsiooniseminaridega uute ideede leidmiseks. Sellele järgneb idee ja meeskonna arengut toetav neljakuuline praktiline koolitus. Meeskonnad saavad mentorite tuge ja valdkonnapõhist nõustamist. Iga semestri lõpus toimuval võistlusel esitlevad meeskonnad oma ärimudelit. Õppuritele on kõigis tegevustes osalemine tasuta.

Eelinkubatsiooni jätkutegevustes tehakse koostööd Eesti ettevõtlusinkubaatorite ja kiirenditega, et pakkuda meeskondadele võimalust arendada ärimudelit edasi, kasutades vajaduse korral mentoreid ja tuge lisaraha leidmisel. Programmi koostamisel on lähtutud erinevatel haridustasemetel juba toimuva ettevõtlusõppe ja startup- valdkonna arenduste parimatest praktikatest. Eelinkubatsiooni juhtkeskused asuvad Tallinna Ülikoolis, Tartu Ülikoolis ja Tallinna Tehnikaülikoolis.

Tallinna Ülikoolis keskendub programm loomeettevõtluse äriideede arendamisele ja seda juhib Avatud akadeemia. 2016. aastal on kavas toetada 81 meeskonda (neist 17 Tallinna Ülikoolis), kelle ideest on programmi lõpuks välja arendatud perspektiiviga ärimudel.

Kirjutas:
Marek Mühlberg, Avatud akadeemia ettevõtluspartnerluse koordinaator

Tutvu ettevõtlusprogrammiga: http://ettevotlusope.edu.ee
Tutvu eelinkubatsiooniprogrammiga: http://www.tlu.ee/ettevotlusprogramm

Ülikooli teadlased jälgivad KOV valimisi

TLÜ blogi

Tänavu 15. oktoobril 2017 valivad sajad tuhanded eestimaalased kohalike omavalitsuste volikogusid. Eesti Päevalehe ja Tallinna ülikooli ühiskonnateaduste instituudi koostöös ilmuvas artiklisarjas analüüsivad eksperdid sellesügiseste valimiste olulisi teemasid ja aitavad teha tarka valikut.

Rahvaalgatus loob keskkonda elukestvaks õppeks

TLÜ blogi

Igaüks meist peaks olema huvitatud sellest, et meid vanemas eas ümbritsev keskkond eeldab, et inimene on arenemis- ja panustamisvõimeline. Just praegu saab iga tulevikule mõtlev inimene lükata käima mitu tegelikku muutust Eestis. Tallinna Ülikooli Eesti demograafia keskuse teadur Tiina Tambaum selgitab, miks on täna vaja mõelda tulevikule.

Nele-Liis Vaiksoo pikk teekond ülikooli

TLÜ blogi

Lauljatar astus ülikooli. Mõtles siis kiiresti ümber, otsis aastaid seda õiget ning leidis lõpuks sõbra soovitusel Tallinna Ülikooli avatud akadeemia.