Haridusblogi

Haridusteaduste instituut teeb koostööd Lissaboni ülikooliga

06.12.2016 16:18:31

Novembrikuu kolmandal nädalal külastasid haridusteaduste instituudi õppejõud Tiia Õun, Kerstin Kööp, Inge Timoštšuk ja Airi Kukk kolleege Lissaboni ülikoolis (Instituto Superior de Educação e Ciências – ISEC), et anda hoogu kahe ülikooli vahelisele koostööle ning külastada sealseid lasteaedu ja koole.

Külastuse põhieesmärk oli teadus- ja õppetööalane koostöö Lissaboni ülikooliga. Arutluse all oli näiteks teadusalane koostöö ning uurimisprojekti ettevalmistus, üliõpilaste mobiilsuse suurendamine välispraktikal osalemiseks ja üliõpilaste vabatahtlik töö lasteaedades ja koolides või organisatsioonides.

Tähtsaim kohtumine puudutas kokkuleppeid teaduskoostöö vallas. Muuhulgas hakatakse ühiselt uurima, kuidas tõsta õpetajahariduse kvaliteeti ning tõhustada ettevalmistust mõlemas kõrgkoolis. Kusjuures, paralleelselt toimuvad läbirääkimised ka teiste partneritega Rootsist ja Ungarist. Samuti jõudsid meie õppejõud ning Lissaboni õppejõud kokkuleppele tingimustes, kuidas toetatakse üliõpilaste mobiilsust ja nende tööde kaasjuhendamist (nt ühisõppeaine uurimisseminar).

Tulevikus on üliõpilastel võimalus osaleda individuaalselt õpetajakoolituse õppetöös, ingliskeelseid õppeaineid ülikooli õppekavades esialgu pole. Küll tegeleb õppejõudkond rahvusvaheliste üliõpilastega personaalselt ning meie vahetusüliõpilased on ISEC-s igati oodatud. Samuti saavad üliõpilased tulevikus sooritada Portugalis ka praktikat. Ettevalmistamisel on praktikat tutvustavad lühiklipid, et üliõpilasel tekiks parem ettekujutus, kuhu ja millistel tingimustel välispraktikat sooritama minnakse.

Ühe olulise teemana käsitleti üliõpilaste vabatahtliku töö korraldust sealses ülikoolis. Selle programmi eesmärk on pakkuda tuge lasteaedade, koolide ja teiste institutsioonide lastega töötavatele õpetajatele, et abistada parimal moel abivajavat last. Projekt suunab bakalaureusetaseme õppijaid vabatahtlikule tööle kogemuste saamiseks ja tolerantsuse kasvatamiseks. Portugalis kogub programm aina enam populaarsust ning nende õpikogemused on toeks ka alus- ja alghariduse erialade vabatahtliku töö korraldamiseks.

Veel olime külalistena oodatud koolides ja lasteaias – meid lubati tundidesse, tutvustati õppekava ja õppematerjale. Portugali lasteaiad ja koolid töötavad riikliku õppekava alusel, kuid kõigil õppeasutustel on võimalus oma õppetegevusi korraldada vastavalt lastele. Suurt rõhku pannakse ka õpikeskkonna kujundamisele ning õppe metoodilisele lähenemisele. Õpetajad ise valivad õpetamise viisid ja õppematerjalid. Alushariduses kasutatakse keskustepõhist ja koolis õppeaineteülest lõimitud lähenemist. Palju pööratakse tähelepanu tervislikule toitumisele. Inglise keele õppega alustatakse esimesest klassist. Oli imeline töö- ja õpikogemus Lissaboni kolleegide juures!

Teksti koostas: Airi Kukk, haridusteaduste instituudi algõpetuse dotsent

Kümme küsimust külalisteadlasele

Haridusblogi

Käesoleva aasta märtsist kuni maini külastas Tallinna Ülikooli haridusteaduste instituuti Denis Francesconi, kes oli lahkelt nõus jagama oma muljeid ülikoolist, Eestist ja enda tegemistest.

Miks koolirõõm?

Haridusblogi

Me kõik arvame, et õppimisega võiksid kaasneda head emotsioonid. Palju räägitakse koolirõõmu olulisusest ja sellest, et Eestis on seda justkui vähevõitu. Nii PISA, PIAAC kui ka teised rahvusvahelised haridusvõrdlused näitavad, et Eesti kool ja õpetajad on valdavalt nn „teadmiste otseülekande“ traditsiooni kandjad, uuenduslikke õpetamispraktikaid rakendatakse vähe.

Haridusteaduste instituut tervitab rahvusvahelise õppekava üliõpilasi

Haridusblogi

Tallinna Ülikooli haridusteaduste instituudis alustasid 1. septembril Erasmus Mundus Joint Masters Degree Adult Education for Social Change (IMAESC) rahvusvahelise õppekava üliõpilased oma õpingute kolmandat semestrit. Õpingutega alustati Glasgow´ ülikoolis sügisel 2016, kevadsemestri õpe toimus Malta ülikoolis. Neljandal semestril valivad magistrandid vastavalt oma uurimistöö vajadustele kolme ülikooli seast ühe, kus kirjutatakse magistritöö.