Haridusblogi

Haridusteaduste instituut teeb koostööd Lissaboni ülikooliga

06.12.2016 16:18:31

Novembrikuu kolmandal nädalal külastasid haridusteaduste instituudi õppejõud Tiia Õun, Kerstin Kööp, Inge Timoštšuk ja Airi Kukk kolleege Lissaboni ülikoolis (Instituto Superior de Educação e Ciências – ISEC), et anda hoogu kahe ülikooli vahelisele koostööle ning külastada sealseid lasteaedu ja koole.

Külastuse põhieesmärk oli teadus- ja õppetööalane koostöö Lissaboni ülikooliga. Arutluse all oli näiteks teadusalane koostöö ning uurimisprojekti ettevalmistus, üliõpilaste mobiilsuse suurendamine välispraktikal osalemiseks ja üliõpilaste vabatahtlik töö lasteaedades ja koolides või organisatsioonides.

Tähtsaim kohtumine puudutas kokkuleppeid teaduskoostöö vallas. Muuhulgas hakatakse ühiselt uurima, kuidas tõsta õpetajahariduse kvaliteeti ning tõhustada ettevalmistust mõlemas kõrgkoolis. Kusjuures, paralleelselt toimuvad läbirääkimised ka teiste partneritega Rootsist ja Ungarist. Samuti jõudsid meie õppejõud ning Lissaboni õppejõud kokkuleppele tingimustes, kuidas toetatakse üliõpilaste mobiilsust ja nende tööde kaasjuhendamist (nt ühisõppeaine uurimisseminar).

Tulevikus on üliõpilastel võimalus osaleda individuaalselt õpetajakoolituse õppetöös, ingliskeelseid õppeaineid ülikooli õppekavades esialgu pole. Küll tegeleb õppejõudkond rahvusvaheliste üliõpilastega personaalselt ning meie vahetusüliõpilased on ISEC-s igati oodatud. Samuti saavad üliõpilased tulevikus sooritada Portugalis ka praktikat. Ettevalmistamisel on praktikat tutvustavad lühiklipid, et üliõpilasel tekiks parem ettekujutus, kuhu ja millistel tingimustel välispraktikat sooritama minnakse.

Ühe olulise teemana käsitleti üliõpilaste vabatahtliku töö korraldust sealses ülikoolis. Selle programmi eesmärk on pakkuda tuge lasteaedade, koolide ja teiste institutsioonide lastega töötavatele õpetajatele, et abistada parimal moel abivajavat last. Projekt suunab bakalaureusetaseme õppijaid vabatahtlikule tööle kogemuste saamiseks ja tolerantsuse kasvatamiseks. Portugalis kogub programm aina enam populaarsust ning nende õpikogemused on toeks ka alus- ja alghariduse erialade vabatahtliku töö korraldamiseks.

Veel olime külalistena oodatud koolides ja lasteaias – meid lubati tundidesse, tutvustati õppekava ja õppematerjale. Portugali lasteaiad ja koolid töötavad riikliku õppekava alusel, kuid kõigil õppeasutustel on võimalus oma õppetegevusi korraldada vastavalt lastele. Suurt rõhku pannakse ka õpikeskkonna kujundamisele ning õppe metoodilisele lähenemisele. Õpetajad ise valivad õpetamise viisid ja õppematerjalid. Alushariduses kasutatakse keskustepõhist ja koolis õppeaineteülest lõimitud lähenemist. Palju pööratakse tähelepanu tervislikule toitumisele. Inglise keele õppega alustatakse esimesest klassist. Oli imeline töö- ja õpikogemus Lissaboni kolleegide juures!

Teksti koostas: Airi Kukk, haridusteaduste instituudi algõpetuse dotsent

Mis imeloom on välisvahetustudeng ehk põgus ülevaade Erasmus+ maailmast

Haridusblogi

Haridusteaduste instituut ei paista ülikoolis silma oma välisvahetustudengite numbrite poolest – välistudengid ei ole meil iseenesest mõistetav osa õppetööst või instituudi üldpildist. Et tuua välistudengeid meie inimestele lähemale, siis kutsusin kokku kolm käesoleval sügissemestril haridusteaduste instituudis õppivat vahetustudengit.

Õppimise hämaraladel

Haridusblogi

Psühholoogi, Tallinna Ülikooli haridusinnovatsiooni keskuse teaduri Grete Arroga rääkis kurvameelsetest noortest, õppimise ja õpetamise olemusest ning inimese suhestumisest linnakeskkonnaga Ulvar Käärt (ajakiri “Horisont”).

Ütle mulle midagi head!

Haridusblogi

“Ütle mulle midagi head!“
    „Midagi head, miks?“
    „No ütle niisama, et ma ennast paremini tunneksin.“
    „Niisama ei öelda …“

Eespool kirjutatud mõttekäik on meile kõigile üpris tuttav. Miks mitte püüda igat päeva alustada sellega, et ütlemegi midagi head, lihtsalt selleks, et algab uus ja hea päev. Kui me harjutame ja õpetame lapsi endale ja kaaslastele head ütlema, muutuvad meie kõigi päevad päikeselisemaks.