Loodusblogi

Kolme minutiga tippu

22.08.2017 16:11:17

Noor ja hakkaja Loodus- ja terviseteaduste instituudi  füüsika doktorant Sander Paekivi köitis hetkega teadushuviliste tähelepanu – tema ettekanne kolme keele konkurentsist saavutas Teaduste Akadeemia kolme minuti loengute konkursil auhinnakoha.Loomulik avastustahe ja uudishimu tõid Sander Paekivi praegusesse hetkesse. Need kaks omadust on ka terve inimkonna kaugele aidanud – kaugemale koduplaneedist ja sügavamale pinnapealsetest igapäevanähtustest.

Füüsikuks protestist

„Keskkoolist saati olin ma kindel vaid selles, et mind huvitab elu olemus ja selle teke,” kõneleb Tallinna Ülikooli füüsikadoktorant Sander Paekivi. „Veel olin veendunud, et teel suure infokogumini korjan kindlasti üles kasulikke oskusi ja laiema silmaringi, millega leiba laual hoida, sest puhtalt huvi üksinda ei maksa. Nii asusingi Tallinna Ülikoolis õppima bioloogiat, kõrvalerialaks valisin füüsika.”

Nagu iga teine tudeng, võib ka Sander rääkida nii raskematest aegadest kui ka läbimurdehetkedest. „Ka üks olulisimaid otsuseid, füüsika kui kõrvaleriala valimine oli algselt pigem sapine pilge õpiraskuste pihta. See protest aga tasus end ära ja praegu jätkan õpinguid just füüsikas, mitte algselt valitud bioloogias,” mõtiskleb ta.

Nüüd uurib ta nimelt neuronite käitumist ajus ja lausa naudib pakutavaid enesetäiendamise võimalusi.

Pingutus, sinu enda valik

„On tudengi enda valida, kui palju ta pingutab ja mida ta saavutada soovib. Ülikooli läbimine iseenesest ei taga ei haridust ega ka oskusi,” nendib Sander. „Ka minu omaaegsel protestil oli enda proovile panemise hõngu, see oli pigem ajendatud teadmiste kogumise soovist. Just sellepärast ju alma mater eksisteeribki, mitte töö sinu eest ära tegemiseks.”

Sander on kindel, et ülikoolis ootavad katsumused tasuvad end ära ning iga üliõpilane on võimeline pakutavad kavad läbima. „Eestis on mitmeid väga häid ja erilise suunitlusega ülikoole. Nende vahel valimine sõltub huvidest, taustast ning ka alatasa muutuvast haridusmaastikust. Tallinna Ülikoolis annavad loenguid paljud prominentsed spetsialistid, nagu Aleksei Turovski, Romi Mankin, Tõnu Ploompuu, Kalle Truus, Kristjan Port, ning nende käe all õppida on lust ja ääretult väärtuslik,” leiab Sander ning lisab, et paljudest välipraktikumidest või töötubadest võiks isegi raamatud kirjutada.

Jah, Tallinna Ülikooli tuntakse enam kui sotsiaal- ja humanitaarteaduste kallakuga ülikooli, mitmed teised valdkonnad alles ootavad esiletõusu ja tunglemist õppekohtade pärast. Just seepärast aga soovitab Sander Paekivi kaaluda siin õppimist – teabe omandamine on märkimisväärselt kiirem, selgem ja vahetum kui tulvil täis loengusaalis mujal.

Õppida soovitab ta aga ükskõik mida. „Lõppude lõpuks uurib iga teadusvaldkond ju sama nähtust – eksistentsi, lihtsalt eri tahkudelt.”

Vaata Sander Paekivi auhinnalist esitlust Eesti Teaduste Akadeemia korraldatud kolme minuti pikkuste loengute konkursil:


Noor teadlane ära peida end! Teaduste Akadeemia ja ERR ootavad kuni 35-aastaseid ülikooli tudengeid ja noorteadlasi taas kolme minuti loengute konkursile. Anna oma osalemissoovist ja uuritavast teemast teada hiljemalt 17. septembril! Lisainfo: www.tlu.ee/3-minutit.

 •  

  Mida sisaldab Kadrioru roosiaia mesi?

  Loodusblogi

  Võiks arvata, et linnakeskkonnas on saaste suurem kui maal ning saasteained võivad sattuda ka linnas kogutud metesse. Tallinna ülikoolis tehtud meeanalüüsi tulemused näitavad aga sootuks muud.

  Loe edasi
 •  

  Teadlane teab: mis on mikrobioota?

  Loodusblogi

  Meile tuntud bakteritest enamus ei põhjusta haigusi. Vastupidi, mikroobid toetavad oma elutegevusega inimese organismi, normaalset funktsioneerimist. Mis on mikrobioota, mis mikrobioom ja kuidas seda uuritakse, räägib Tallinna ülikooli süsteemibioloogia lektor Kairi Koort.

  Loe edasi
 •  

  Tallinna Ülikooli suvekool pakub esmakordselt võimalust õppida koera käitumist

  Loodusblogi

  Järgmise aasta juulis avaneb huvilistel esmakordselt võimalus osaleda Tallinna Ülikooli, Norra Antrozooloogia Keskuse ja Eesti Abi- ja Teraapiakoerte Ühingu koostöös toimuval suvekursusel “Introduction to Canine Cognition, Behaviour, and Human-Animal Interactions”, mis käsitleb koerte käitumise ja taju temaatikat.

  Loe edasi