Loodusblogi

Kolme minutiga tippu

22.08.2017 16:11:17

Noor ja hakkaja Loodus- ja terviseteaduste instituudi  füüsika doktorant Sander Paekivi köitis hetkega teadushuviliste tähelepanu – tema ettekanne kolme keele konkurentsist saavutas Teaduste Akadeemia kolme minuti loengute konkursil auhinnakoha.Loomulik avastustahe ja uudishimu tõid Sander Paekivi praegusesse hetkesse. Need kaks omadust on ka terve inimkonna kaugele aidanud – kaugemale koduplaneedist ja sügavamale pinnapealsetest igapäevanähtustest.

Füüsikuks protestist

„Keskkoolist saati olin ma kindel vaid selles, et mind huvitab elu olemus ja selle teke,” kõneleb Tallinna Ülikooli füüsikadoktorant Sander Paekivi. „Veel olin veendunud, et teel suure infokogumini korjan kindlasti üles kasulikke oskusi ja laiema silmaringi, millega leiba laual hoida, sest puhtalt huvi üksinda ei maksa. Nii asusingi Tallinna Ülikoolis õppima bioloogiat, kõrvalerialaks valisin füüsika.”

Nagu iga teine tudeng, võib ka Sander rääkida nii raskematest aegadest kui ka läbimurdehetkedest. „Ka üks olulisimaid otsuseid, füüsika kui kõrvaleriala valimine oli algselt pigem sapine pilge õpiraskuste pihta. See protest aga tasus end ära ja praegu jätkan õpinguid just füüsikas, mitte algselt valitud bioloogias,” mõtiskleb ta.

Nüüd uurib ta nimelt neuronite käitumist ajus ja lausa naudib pakutavaid enesetäiendamise võimalusi.

Pingutus, sinu enda valik

„On tudengi enda valida, kui palju ta pingutab ja mida ta saavutada soovib. Ülikooli läbimine iseenesest ei taga ei haridust ega ka oskusi,” nendib Sander. „Ka minu omaaegsel protestil oli enda proovile panemise hõngu, see oli pigem ajendatud teadmiste kogumise soovist. Just sellepärast ju alma mater eksisteeribki, mitte töö sinu eest ära tegemiseks.”

Sander on kindel, et ülikoolis ootavad katsumused tasuvad end ära ning iga üliõpilane on võimeline pakutavad kavad läbima. „Eestis on mitmeid väga häid ja erilise suunitlusega ülikoole. Nende vahel valimine sõltub huvidest, taustast ning ka alatasa muutuvast haridusmaastikust. Tallinna Ülikoolis annavad loenguid paljud prominentsed spetsialistid, nagu Aleksei Turovski, Romi Mankin, Tõnu Ploompuu, Kalle Truus, Kristjan Port, ning nende käe all õppida on lust ja ääretult väärtuslik,” leiab Sander ning lisab, et paljudest välipraktikumidest või töötubadest võiks isegi raamatud kirjutada.

Jah, Tallinna Ülikooli tuntakse enam kui sotsiaal- ja humanitaarteaduste kallakuga ülikooli, mitmed teised valdkonnad alles ootavad esiletõusu ja tunglemist õppekohtade pärast. Just seepärast aga soovitab Sander Paekivi kaaluda siin õppimist – teabe omandamine on märkimisväärselt kiirem, selgem ja vahetum kui tulvil täis loengusaalis mujal.

Õppida soovitab ta aga ükskõik mida. „Lõppude lõpuks uurib iga teadusvaldkond ju sama nähtust – eksistentsi, lihtsalt eri tahkudelt.”

Vaata Sander Paekivi auhinnalist esitlust Eesti Teaduste Akadeemia korraldatud kolme minuti pikkuste loengute konkursil:


Noor teadlane ära peida end! Teaduste Akadeemia ja ERR ootavad kuni 35-aastaseid ülikooli tudengeid ja noorteadlasi taas kolme minuti loengute konkursile. Anna oma osalemissoovist ja uuritavast teemast teada hiljemalt 17. septembril! Lisainfo: www.tlu.ee/3-minutit.

 •  

  Külaskäik võimaliku tööandja juurde

  Loodusblogi

  Meie loodus- ja terviseteaduste instituudi integreeritud loodusteaduste ja bioloogia kolmanda kursuse bakalaureusetudengid koos Erasmus tudengiga ning molekulaarse biokeemia ja ökoloogia magistritudengid käisid õppetöö raames Nova Vita kliinikus loenguid kuulamas ning nende laboriga tutvumas.

  Loe edasi
 •  

  Ilmus projekti „Life peat restore“ publikatsioon “Sood kliima võtmes”

  Loodusblogi

  Looduslike ökosüsteemidena toimivad sood seovad süsihappegaasi. Soode kujunemise ja kasvamisega on aastatuhandetega taimed fotosünteesi käigus sidunud atmosfääris olevat süsihappegaasi ning osa tekkinud süsinikurikkast orgaanilisest ainest on ladestunud turbasse. 18. sajandil alanud tööstusrevolutsiooni ja inimkonna järjest suurema tarbimisvajaduse tulemusel on mõne viimase sajandiga väga suur osa soodest kuivendatud ja muudetud põllumaaks või metsamaaks ning turvast on kaevandatud aianduse ja kütte tarbeks.

  Loe edasi
 •  

  President tunnustab: füüsik Romi Mankin, Valgetähe IV klass

  Loodusblogi

  Tallinna Ülikooli emeriitprofessor Romi Mankin on Eesti füüsikateoreetik, kellel õnnestus leida elektromagnetilaste, skalaarsete ja gravitatsiooni lainete lahend välises aksiaalses kvadrupoolstruktuuriga gravitatsiooniväljas.

  Loe edasi