Humanitaarblogi

Luule Epner, eelkõige õpetaja

21.02.2018 10:33:12

“Ma ise pean õpetamist ja üliõpilastööde juhendamist ehk kõige olulisemaks,” väidab 40-aastase kogemusega õppejõud. “Üksnes teadusliku töö tegijana ma end ette ei kujuta.”

Luule Epneri teekond teenetemärgini on olnud pigem sirge ja ühesuunaline. Ta lõpetas Tallinnas Gustav Adolfi Gümnaasiumi – mis toona küll kandis teist nime – , 1977. aastal Tartu Ülikooli eesti filoloogina ning jäi ülikooli tööle.
“Nüüdseks olen ülikoolis õpetanud nelikümmend aastat, algul Tartus, 2010. aastast peale põhikohaga Tallinna Ülikoolis, aga loenguid pean ka EMTA lavakunstikooli tudengitele,” täpsustab ta.

Õpetamine ülikoolis annab Epnerile palju impulsse, sunnib läbi mõtlema ja töötama uusi teemasid. Teadustöö tulemustest tõstab ta esile kollektiivseid monograafiaid “Eesti kirjanduslugu” ja “Eesti sõnateater 1965–1985”, kus ta on üks autoreid.

Madis Kõiv ja Mati Unt on loojad, kes on Epnerit eriti huvitanud, nüüd on ta lõpetamas raamatut, mis keskendub nende loomingule. “Juba tükk aega olen tegelnud ka nüüdisaegse nn postdramaatilise teatri esteetika ja poeetikaga, uute tekstiloome praktikatega teatris jms,” lisab ta. Seista tahab ta ka selle eest, et eestikeelne õpe ja teadus ei kaotaks möödapääsmatu rahvusvahelistumise käigus oma positsioone, vaid säiliks mõistlik tasakaal.

Tallinna Ülikoolis töötada on Epneri meelest tore, õhkkond on sõbralik ja toetav ning toredaid üliõpilasi on palju. Nendele aga kes veel tudengid pole, lausub teenetemärgi kavaler, et õppida tasub seda, mis sind kõige enam huvitab. Aga selles tuleb kõigepealt selgusele jõuda. “Ma ise kõikusin eesti filoloogia ja prantsuse keele vahel tükk aega, kuid pole praegust valikut kunagi kahetsenud,” kinnitab kauaaegne õppejõud.

“Ja kui juba õppida, siis täie pühendumisega, kirglikult, rohkem kui eksamil läbisaamiseks nõutakse,“ innustab Epner. „Kui sul endal pole huvi ega viitsimist, ega siis õppejõudki imet tee, ükskõik kuidas ta ei püüaks motiveerida ja inspireerida“.


Luule Epner. Valgetähe V klass

Luule Epner on teatriteadlane ja õppejõud, Tallinna Ülikooli eesti kirjanduse dotsent. Teenetemärk omistati talle kui teatriteadlasele, ent teatri juurde jõudis Epner kirjanduse kaudu ning on kogu aeg istunud kahe tooli peal – uurinud nii eesti kirjandust, eriti draamakirjandust, kui ka teatrit.