Filmi- ja meediablogi

Meediaõpingud – õppimine läbi tegevuse

07.03.2018 14:50:34

Hagi Šein,  Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia, kunstide ja kommunikatsiooni instituudi televaldkonna lektor, räägib audiovisuaalse meedia õppekavast.

Hagi Šein

Palun rääkige audiovisuaalse meedia õppekavast lähemalt.

Audiovisuaalse meedia õppekavaga on meil juba pikaajaline, üle 15 aasta pikkune kogemus. Üliõpilased omandavad oskused ja teadmised audiovisuaalse sisu loomiseks erinevate platvormide jaoks. Loometööd valmivad rühmatöö tulemusena ning selleks on üliõpilaste kasutuses nüüdisaegne tehnika ja stuudikompleks.

Mille poolest õppekava teistest eristub?

Usume, et õppimine on kõige efektiivsem, kui see toimub läbi tegevuse. Me paneme palju rõhku erialasele praktilisele ettevalmistusele, mis avab võimaluse rahvusvaheliseks karjääriks üha kiiremini arenevas audiovisuaalmeedia tööstuses.

Milliseid ainekursuseid saavad üliõpilased võtta?

Kolm aastat kestev õppekava on praktilise suunitlusega, oskused ja teadmised, mis on vajalikud audiovisuaalse sisu loomiseks, omandatakse praktilise töö käigus. Õppekava võimaldab saada teoreetilisi teadmisi ja praktilisi kogemusi audiovisuaaltoodete arendamiseks ja loomiseks. Õpitakse kirjutama stsenaariume, planeerima, produtseerima, filmima ja monteerima telesaateid, lühimängufilme, dokumentaalfilme, muusikavideosid, reklaame ja tellimusfilme. Üliõpilased saavad kätt proovida mitmete loominguliste ja interdistsiplinaarsete projektidega.

Millised praktilised oskused tudeng õpingute jooksul omandab?

Õpingute kestel omandatakse baasoskused, mis on vajalikud audiovisuaalse sisu tootmiseks televisioonis ja filminduses, alates stsenaariumi kirjutamisest, lavastamisest, tootmiseelsest ja tootmisaegsest tööst kuni tehniliste oskuste omandamiseni (kaameratöö, montaaž, valgustus ja heli).

Millise taustaga üliõpilasele võiks õppekava huvi pakkuda?

Ootame aktiivseid ja loomingulisi noori, kellel on suur huvi ning pühendumus ja kelle sooviks on saada ettevalmistus audiovisuaalmeedia loominguliseks ja praktiliseks tööks.

Kus võiks lõpetaja töötada?

Bakalaureuse õppekava annab hea aluse jätkamaks õpinguid vastavatel magistritaseme erialadel nii Eestis kui väljaspool Eestit. Meie lõpetajatel on kvalifikatsioon, mis võimaldab asuda tööle nii televisiooni, filmi kui meedia valdkonnas, näiteks režissööri abi, produtsendi, stsenaristi, ajakirjaniku, monteerija, toimetaja või operaatorina.

Mis on teie arvates õppekava juures kõige põnevam?

Arvan, et õppekava juures on kõige põnevam akadeemiliste ning praktiliste teadmiste ja oskuste tasakaal, mis aitavad pärast kolme aasta pikkuseid intensiivseid õpinguid rahvusvahelises keskkonnas panna aluse loomingulisele karjäärile audiovisuaalmeedia tööstuses.

 

Lisainformatsiooni audiovisuaalse meedia õppekava ja vastuvõtutingimuste kohta leiad meie veebilehelt.

 •  

  Filmid, mis „loevad“ sinu tundeid

  Filmi- ja meediablogi

  Meie jaoks on tavaline jälgida filmitegelasi kõige dramaatilisemates ja intiimsemates olukordades. Ei ole vahet, kas elame kaasa nende kurvale saatusele teleri või mobiiliekraani vahendusel. Oleme harjunud, et meie ja filmimaailma vahel on nähtamatu „sein“: hoolimata oma mõtetest ja tunnetest tegelase vastu ei saa me neid rasketel hetkedel aidata. Mitte veel.

  Aga ühel päeval võib see radikaalselt muutuda. Tallinna Ülikooli meediainnovatsiooni ja digikultuuri tippkeskuse juhtivteadur Pia Tikka liidab kunsti ja teaduse, et uurida enaktiivset suhet (enactive co-presence) vaataja ja ekraanitegelase vahel. Lihtsalt seletatuna tähendab see emotsioonidest lähtuvat sidet, mille loob ja mida juhib reaalajas filmitegelase ja vaataja silmside.

  Loe edasi
 •  

  Nelja- ja viiekümnendates naiste Instagrami kontodel domineerivad fitness ja mood

  Filmi- ja meediablogi

  Selfie’d, selvepildid või endlid, mis kujutavad endas ettesirutatud käega või peegelduvalt pinnaselt tehtud ja seejärel jagatud fotosid, tekitavad inimestes vastakaid tundeid. Endlite teemalises ühe minuti loengus sõnab Tallinna Ülikooli BFMi sotsiaalmeedia ja visuaalkultuuri dotsent Katrin Tiidenberg, et neid tõlgendatakse peamiselt eneseväljenduse, enese avastamise ja suhtluse vormina, mis liidab näiteks päevikupidamise, kirjade kirjutamise, peegli ja harrastusfotograafia jooni.

  Loe edasi
 •  

  Loominguline ja praktiline audiovisuaalmeedia – dokumentaalfilmi õppekava

  Filmi- ja meediablogi

  Dokumentaalfilmi õppekava on kaks aastat kestev loomevõime arendamisele keskendunud magistriõppekava, kus rõhku pannakse eelkõige praktiliste oskuste arendamisele. Õppekava juht on Riho Västrik, teda abistab Kersti Uibo. Mõlemad on praktiseerivad filmiloojad. Riho Västrik ja Kersti Uibo juhendavad üliõpilasi lühikeste klippide, semestri filmiprojektide (10-15 minutit) ning lõputöö (30 minuti pikkune film) tegemisel.

  Loe edasi