Ühiskonnateaduste blogi

Miks ma läksin Erasmusega Kesk-Euroopasse vahetusüliõpilaseks?

27.03.2018 13:08:09

Miks läksin Erasmuse vahetusüliõpilaseks ja just Kesk-Euroopasse? Leian, et Eestis toimuvat peaks rohkem post-sotsialistliku riigi perspektiivist uurima ning just siin, distantsilt ja Euroopa südames on seda hea teha.

Paar aastat tagasi käisin Feministeeriumi esindajana Tšehhi Naiste Kongressil. Juunikuine Praha jõudis mind nii ära võluda, et lahkusin teadmisega, et kuidagi tuleb tagasi tulla. Imeilusatest vaadetest tänuväärsemad olid Tšehhis kohatud Kesk-Euroopa riikides tegutsevad inimesed, kellega jagasin nädala jooksul intellektuaalselt värskendavat ja elavat poliitilist õhkkonda.

Jõe ääres laupäevasel farmerite turul

Mu ühiskonnakriitiline meel oli juba paar aastat tagasi tärganud Lõuna-Euroopa tänavatel, kus vähegi uudishimuliku ja sotsiaalset närvi omava inimesena ei saanud üle ega ümber rohujuuretasandi poliitilisest aktivismist. Samas mõistsin Hispaanias elades, et võrreldavate paralleelide toomiseks jäi sealne minu ääremaise kodumaa kontekstiga võrreldes liiga kaugeks. Eesti aga jagab Tšehhiga sarnast post-sotsialistliku tausta ja väikeriigi alaväärsuskompleksi.
Välisõpingud on äärmiselt hea mõte mitmel tasandil. Esiteks, erialaselt saav läbida aineid, mida Eestis pole võimalik võttagi. Tallinna Ülikoolil on Karli Ülikooliga sõlmitud leping, mis võimaldab valida aineid sotsiaalteaduste osakonda kuuluvatest instituutidest ning uskuge mind, valikuid on palju. Kui Tallinna Ülikoolis toimuvad sotsioloogia magistriõpingud tsükliõpe vormis, siis Karli Ülikoolis toimuvad kontakttunnid igal nädalal. Naudin aktiivsemat õpiprotsessi väga, sest arenen intensiivsemat suhtlemist nõudvate õpimeetodite
abil paremini. Teiseks, isiklikul tasandil mõjub eemalolek igatpidi meelt värskendavalt. Tean, et naasen Eestisse värskema pea ja tugevama tahtejõuga uusi tegusid korda saata. Kolmandaks,välisõpingute käigus tekkinud kontaktid võivad edasistel õpingutel või tööl oluliseks osutuda.

Praha naiste marsi kogunemine

Prahas tegelen teemadega, mida Eestis naljalt ei kohta: soouuringud, vasakpoolne ühiskonnaanalüüs, mis mõtestab praegu agaralt paremäärmusluse ja anti-semitismi levikut ning ajaloo ümberkirjutamise/unustamise poliitikat Euroopas. Õpingute ja töö kõrvalt üle jäänud aja panustan ühiskonnakriitilistes tegevustes kaasa löömisele. Nii sain märtsi alguses abiks olla Praha naiste marsi korraldamisel, hiljuti töötasin Žižkovi linnaosa DIY kultuurifestivalil ja järgmine kuu aitan Praha kodutuid inimesi toetava Food Not Bombs algatuse raames süüa valmistada.

Tegevust jagub, tulge Prahasse!

Kohtumine Prahas elavate feministidega

Teksti autor on Nele Laos, sotsioloogia eriala magistrant, Eramuse vahetusüliõpilane 2017/2018 kevadesemestril Karli Ülikoolis (Tšehhi).

Tutvu sotsioloogia magistriõppe õppekavaga meie veebilehel.

Pere kaasamise olulisusest lapse abivajaduse hindamisprotsessis

Ühiskonnateaduste blogi

Viimase aastakümne jooksul on meie ühiskonnas üha enam räägitud lapse heaolust. Sotsiaal- ja lastekaitsetöö kontekstis on lapse heaolu praktikas seotud abivajaduse hindamisega.

TLÜ vilistlane Tõnis Stamberg

Ühiskonnateaduste blogi

Mida Sa ülikoolis õppisid?

Sotsioloogia, lisaerialaga informaatika.

Teadlane selgitab, mis on poliitilised skandaalid

Ühiskonnateaduste blogi

Igapäevakeeles oleme harjunud skandaalideks nimetama igasuguseid tegusid ja väljaütlemisi, mis meie meeli erutavad, kuid teadlastel on välja töötatud üsna täpsed definitsioonid, mudelid ja klassifikatsioonid skandaalide uurimiseks, selgitab Tallinna Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi poliitikasotsioloogia dotsent Mari-Liis Jakobson