Loodusblogi

Noored Kurtna mesinikud Ökoloogia keskuse laboris

10.07.2017 17:17:43

Meil, Kurtna Kooli kuuenda klassi õpilastel, tuli võimalus minna TLÜ Ökoloogia keskuse laborisse, et saada teada rohkem meest. Kuna meie koolil on enda mesitarud ja iga kuues klass peab nende eest hoolt kandma, tegi see meile külaskäigu eriti huvitavaks. Laborisse said kaasa ainult need kuuendikud, kes olid näidanud üles huvi mesinduse vastu ning läbisid kontrolltöö mesinduse kohta edukalt. Kuna Kurnta Kooli eelnevad kuuendikud olid käinud ka varem laboris, siis olid meil kõrged ootused.

kurtna-ja-labor-ja-mesiMida me siis sealt teada saime ja mida nägime? Esmalt avaldas meile muljet TLÜ suur õppehoone, mis oli omaette põnev kogemus. Meie juhendaja õppekäigul oli teadur Liisa Puusepp. Alguses kuulasime-vaatasime ettekannet selle kohta, mis mee sees on. Sellest meil nii suuri teadmisi eelnevalt ei olnud. Saime ka maitsta erinevate taimed nektaritest valistatud mett. Saime teada, et õietolmuterad on vägagi erineva kujuga. Väga huvitav oli vaadata mikroskoobi all erinevate taimede õietolmu. Kui olime rääkinud erinevatest õietolmuteradest ja olime saanud maitsta paljusid erinevaid mee variante, suundusime laborisse. Tundsime ennast väga professionaalsetena, kui saime selga valged kitlid. Laborisse võtsime kaasa kahte erinevat sorti mett – üks oli meie kooli enda mesi ja teine oli mesi, millesse oli segatud õietolmu – ehk siis väga erinevad meed, mis tegi uurimise eriti põnevaks. Labor oli justkui filmist ja tekitas meis imestust. Seal olid huvitavad masinad, mille olemasolu kohta ei olnud meil varem aimugi. Kui olime laboris ringi vaadanud ja oma uudishimu rahuldanud, asusime uurima mett. Esmalt pidime väikese topsi ehk katsuti sisse saama enda meeproovi, mis oli üsnagi raske ja nõudis täpsust ning kannatlikkust. Järgmiseks lisasime sooja vett, et mesi sellega lahjeneks. Siis pidime märkima igaüks enda katsuti mingi märgiga, et selle pärast ikka ära tunneksime. Panime enda proovid kastikujulisse masinasse – tsentrifuugi, mis neid suurel kiirusel keerutas. Edasi saime enda proovide jaoks klaasid, mis mikroskoobi alla käivad. Panime oma proovid alusklaasi peale ja nende peale veel omakorda pisikese katteklaasi. Kes tahtsid proovi kaasa võtta, pidid katteklaasi küünelakiga kinnitama. Kui küünelakk oli kuivanud, panime meeproovid mikroskoobi alla ja saime üksteisega proove võrrelda.

Mis meile siis õppekäigult meeldis ja kuidas rahule jäime? Kõigile õpilastele meeldis laboris väga! Siiamaani olime õppinud, kuidas mesilaste eest hoolitseda ja kuidas mesilasi ära tunda, aga TLÜ-s saime teada rohkem mee koostise kohta. Eriti meeldis meile see, et saime proovid kaasa võtta ja kodus näidata. Soovime edu tulevastele kuuendikele!

Elle-Liis Liivas (Kurtna Kooli 6. klassi õpilane)

 

 •  

  Külaskäik võimaliku tööandja juurde

  Loodusblogi

  Meie loodus- ja terviseteaduste instituudi integreeritud loodusteaduste ja bioloogia kolmanda kursuse bakalaureusetudengid koos Erasmus tudengiga ning molekulaarse biokeemia ja ökoloogia magistritudengid käisid õppetöö raames Nova Vita kliinikus loenguid kuulamas ning nende laboriga tutvumas.

  Loe edasi
 •  

  Ilmus projekti „Life peat restore“ publikatsioon “Sood kliima võtmes”

  Loodusblogi

  Looduslike ökosüsteemidena toimivad sood seovad süsihappegaasi. Soode kujunemise ja kasvamisega on aastatuhandetega taimed fotosünteesi käigus sidunud atmosfääris olevat süsihappegaasi ning osa tekkinud süsinikurikkast orgaanilisest ainest on ladestunud turbasse. 18. sajandil alanud tööstusrevolutsiooni ja inimkonna järjest suurema tarbimisvajaduse tulemusel on mõne viimase sajandiga väga suur osa soodest kuivendatud ja muudetud põllumaaks või metsamaaks ning turvast on kaevandatud aianduse ja kütte tarbeks.

  Loe edasi
 •  

  President tunnustab: füüsik Romi Mankin, Valgetähe IV klass

  Loodusblogi

  Tallinna Ülikooli emeriitprofessor Romi Mankin on Eesti füüsikateoreetik, kellel õnnestus leida elektromagnetilaste, skalaarsete ja gravitatsiooni lainete lahend välises aksiaalses kvadrupoolstruktuuriga gravitatsiooniväljas.

  Loe edasi