Filmi- ja meediablogi

PÖFF Shortsi Arvamustikas: “For Real tho”

15.12.2017 14:41:57

“For real tho”

“For real tho” ehk eesti keeles “Tegelikult ka” on Sleepwalkersi rahvusvahelisse võistlusprogrammi kuuluv lühifilm. Tegemist on prantsuse lühifilmiga, mille loojaks on  Baptist Penetticobra. PÖFF 2017 raames toimus sel novembril filmi Baltikumi esilinastus. Filmi tegevus toimub poe parklas, kus veedab aega grupp teismelisi. Nad väntavad filmi, aga me ei saa teada ega näha, millest film täpselt räägib.

Tegemist on ühiskonnakriitilise lühifilmiga. Vaatajale jääb tunne, et filmi point on kritiseerida ennast kui ka vaatajaid läbi eneseteadliku sarkasmi, kuid kohati jäi eesmärk saavutamata. Filmis käsitletavad teemad olid huvitavad, aktuaalsed ja mõtlema panevad. Samas puudus filmil kulminatsioon ning sidusus. Stseenide seostumine üksteisega jäi puudulikuks. Teemad pandi küll filmis lauale, kuid sinna need ka lihtsalt jäid.

Filmis käsitletakse mitmeid teemasid. Peamiseks oli välja tuua vaatajatele, et film on vaid illusioon. Seda oli võimalik märgata näiteks tegelase küsimuse “Kas pikslid on päris?” järgi. Samamoodi mainiti ära, et tegelikkuses ei toimugi nende tegevus parklas vaid hoopis stuudios. Teisena toodi välja, et antud filmi vaatamine on täielik aja raiskamine. Meid kui vaatajaid nimetati pantvangideks, sest me raiskasime selle vaatamisega oma aega. Toodi esile ka aja tähtsus – aeg on ressurss ja filmide vaatamisega raiskavad vaatajad oma elu ära.

Lühifilm kasutas eri metatasandeid. Välja olid toodud eelkõige vaataja tasand, tegelaste tasand ja postproduktsiooni tasand. Sügavamal vaatamisel oli võimalik märgata, et ka autori tasand oli välja toodud. Nendega näidati ära, mis tasand on millest teadlik ja kes kuidas filmi suhtuvad. Näiteks postproduktsiooni ja tegelaste tasandi vahe oli hästi märgatav subtiitrite muutmisel. Neid pandi tegelasele näkku ning muudeti teiskeelseks. Vaatajate poole pöörduti samuti väga tihti, enamasti märkustega, et see film on täiesti mõttetu.

“For real tho” on adekvaatne üritus luua midagi väljaspool tavalist mängukasti. Autorid tegid vaatajatele selgeks, et see film on ajaraisk. Samuti märkisid, et ükski film pole “päris” vaid illusioon. Olgugi see film illusioon ja ajaraisk, paneb ta siiski mingil määral vaataja enda käest küsima, et kas kõiki lühifilme ikka tasub vaadata?

Joonas Taimla

 •  

  Trad.Attack!-i “Sõit” – Making Of

  Filmi- ja meediablogi

  BFMikate erikursus “Muusikavideo tootmine” on videopõllule toonud mitu huvitavat uut tuuleiili. Täna räägib oma kogemusest Trad.Attack!-i uue video režissöör Pille Kannimäe.

  Loe edasi
 •  

  Ettevalmistuskursus BFM filmi erialale

  Filmi- ja meediablogi

  Eesmärk: Kursusel osaleja saab sissejuhatavaid teadmisi filmi eriala sisseastumiseksamitel osalemiseks.

  Loe edasi
 •  

  Lühifilmi soovitus: “Curfew”

  Filmi- ja meediablogi

  Richie tegeleb parajasti enesetapuga, kui saab telefonikõne oma õelt Maggielt, kes palub Richielt, et too täna õhtul oma õetütre järele vaataks. Richie jätabki praegu käesoleva plaani pooleli ning valmistub lapsehoidja kohuseid täitma. 

  Loe edasi