Filmi- ja meediablogi

PÖFF Shortsi Arvamustikas: “Technical Break”

12.12.2017 14:16:45

Ukraina filmikunst pole just mind siiani köitnud ega eriliselt silmagi paistnud. Ent riik, mille on osaliselt okupeerinud Suur Punane Vend, suudab siiski loominguliselt mingit standardit hoida. Kinolinale jõudis šokk, vaatajal on šokk – paneb pead hoidma pööritusest.

Film kulgeb point of view kaudu, oleme filmi vältel koos peategelasega, Nina Tararueva poolt kehastatava naise mõtteis, elu: masendav töökoht Ukraina ‘’Konsumis’’, peidetud rasedus, varastamine. See kõik on tore lisa juba masendavale keskkonnale, nähtavasti mõnele Ukraina äärelinnale. Valik viia kogu tegevus ühte, lõigeteta kaadrisse (ehkki peidetud lõiked olid siiski näha), võimaldab meil läbi elada naise läbi elatu ning saada maitse suhu maailmast tema ümber. Meile antakse piisavalt taustainfot mõistmiseks, et rasedus pole tahetud. Sellel kõige on küll üks aga – käsikaameraga filmimine võib küll anda realistliku ja autentse tunde, kuid halb operaatoritöö teeb filmi vaatamise kohati võimatuks. Pea hakkas pöörlema ning süda läks pahaks, kuna kaamera hüppas ja värises sedavõrd palju. Taaskord, me võime selle liigitada taotluse alla, kuid argumenteeriks selle vastu. Ühe kaadri filme on viimasel ajal piisavalt tehtud (nt Birdman jm) ning mitte ükski pole jätnud nii halba maitset suhu.

Filmist lihtsalt ei tulnud piisavalt hästi välja põhjus, miks peaks tegema aborti, eriti veel kuskil külmlaos. Seetõttu tekib küsimus, millest film tegelikult räägib – kas see räägib realistlikust elust, kus naised peavad mingisuguse väärastunud heaolu nimel varjama oma rasedust ning hiljem abordijäänuseid kilekotiga prügikasti viskama või on siiski peidetud poliitilise allegooriaga? Arvestades Ukraina poliitilist kaost, siis võiks ju luua konnotatsioone, et naise näol on tegu Ukraina riigiga ning abort on roheliste meeste sissetungi tulem, millega tuleb lihtsalt toime tulla hiljem. Võttes arvesse režissööri eelnevat tükki, ‘’Son’’ (‘’Poeg’’), kalduks ma pigem poliitmängude suunas.

‘’Technical break’’ saavutab oma tingliku realismi taotluse, kuid jätab küsima, milleks see kõik just oli. Tehniline teostus jätab vaatajale iivelduse ning peapöörituse, mis ei ole kogemus, vaid ebameeldiv vaatamiskogemus. Arvestades teisi filme PÖFF Shortsi kavas, on täiesti õigustamatu, et film võitis auhinna.

Kaspar Erik Lind

 •  

  Filmid, mis „loevad“ sinu tundeid

  Filmi- ja meediablogi

  Meie jaoks on tavaline jälgida filmitegelasi kõige dramaatilisemates ja intiimsemates olukordades. Ei ole vahet, kas elame kaasa nende kurvale saatusele teleri või mobiiliekraani vahendusel. Oleme harjunud, et meie ja filmimaailma vahel on nähtamatu „sein“: hoolimata oma mõtetest ja tunnetest tegelase vastu ei saa me neid rasketel hetkedel aidata. Mitte veel.

  Aga ühel päeval võib see radikaalselt muutuda. Tallinna Ülikooli meediainnovatsiooni ja digikultuuri tippkeskuse juhtivteadur Pia Tikka liidab kunsti ja teaduse, et uurida enaktiivset suhet (enactive co-presence) vaataja ja ekraanitegelase vahel. Lihtsalt seletatuna tähendab see emotsioonidest lähtuvat sidet, mille loob ja mida juhib reaalajas filmitegelase ja vaataja silmside.

  Loe edasi
 •  

  Nelja- ja viiekümnendates naiste Instagrami kontodel domineerivad fitness ja mood

  Filmi- ja meediablogi

  Selfie’d, selvepildid või endlid, mis kujutavad endas ettesirutatud käega või peegelduvalt pinnaselt tehtud ja seejärel jagatud fotosid, tekitavad inimestes vastakaid tundeid. Endlite teemalises ühe minuti loengus sõnab Tallinna Ülikooli BFMi sotsiaalmeedia ja visuaalkultuuri dotsent Katrin Tiidenberg, et neid tõlgendatakse peamiselt eneseväljenduse, enese avastamise ja suhtluse vormina, mis liidab näiteks päevikupidamise, kirjade kirjutamise, peegli ja harrastusfotograafia jooni.

  Loe edasi
 •  

  Loominguline ja praktiline audiovisuaalmeedia – dokumentaalfilmi õppekava

  Filmi- ja meediablogi

  Dokumentaalfilmi õppekava on kaks aastat kestev loomevõime arendamisele keskendunud magistriõppekava, kus rõhku pannakse eelkõige praktiliste oskuste arendamisele. Õppekava juht on Riho Västrik, teda abistab Kersti Uibo. Mõlemad on praktiseerivad filmiloojad. Riho Västrik ja Kersti Uibo juhendavad üliõpilasi lühikeste klippide, semestri filmiprojektide (10-15 minutit) ning lõputöö (30 minuti pikkune film) tegemisel.

  Loe edasi