Filmi- ja meediablogi

PÖFF Shortsi Arvamustikas: “Technical Break”

12.12.2017 14:16:45

Ukraina filmikunst pole just mind siiani köitnud ega eriliselt silmagi paistnud. Ent riik, mille on osaliselt okupeerinud Suur Punane Vend, suudab siiski loominguliselt mingit standardit hoida. Kinolinale jõudis šokk, vaatajal on šokk – paneb pead hoidma pööritusest.

Film kulgeb point of view kaudu, oleme filmi vältel koos peategelasega, Nina Tararueva poolt kehastatava naise mõtteis, elu: masendav töökoht Ukraina ‘’Konsumis’’, peidetud rasedus, varastamine. See kõik on tore lisa juba masendavale keskkonnale, nähtavasti mõnele Ukraina äärelinnale. Valik viia kogu tegevus ühte, lõigeteta kaadrisse (ehkki peidetud lõiked olid siiski näha), võimaldab meil läbi elada naise läbi elatu ning saada maitse suhu maailmast tema ümber. Meile antakse piisavalt taustainfot mõistmiseks, et rasedus pole tahetud. Sellel kõige on küll üks aga – käsikaameraga filmimine võib küll anda realistliku ja autentse tunde, kuid halb operaatoritöö teeb filmi vaatamise kohati võimatuks. Pea hakkas pöörlema ning süda läks pahaks, kuna kaamera hüppas ja värises sedavõrd palju. Taaskord, me võime selle liigitada taotluse alla, kuid argumenteeriks selle vastu. Ühe kaadri filme on viimasel ajal piisavalt tehtud (nt Birdman jm) ning mitte ükski pole jätnud nii halba maitset suhu.

Filmist lihtsalt ei tulnud piisavalt hästi välja põhjus, miks peaks tegema aborti, eriti veel kuskil külmlaos. Seetõttu tekib küsimus, millest film tegelikult räägib – kas see räägib realistlikust elust, kus naised peavad mingisuguse väärastunud heaolu nimel varjama oma rasedust ning hiljem abordijäänuseid kilekotiga prügikasti viskama või on siiski peidetud poliitilise allegooriaga? Arvestades Ukraina poliitilist kaost, siis võiks ju luua konnotatsioone, et naise näol on tegu Ukraina riigiga ning abort on roheliste meeste sissetungi tulem, millega tuleb lihtsalt toime tulla hiljem. Võttes arvesse režissööri eelnevat tükki, ‘’Son’’ (‘’Poeg’’), kalduks ma pigem poliitmängude suunas.

‘’Technical break’’ saavutab oma tingliku realismi taotluse, kuid jätab küsima, milleks see kõik just oli. Tehniline teostus jätab vaatajale iivelduse ning peapöörituse, mis ei ole kogemus, vaid ebameeldiv vaatamiskogemus. Arvestades teisi filme PÖFF Shortsi kavas, on täiesti õigustamatu, et film võitis auhinna.

Kaspar Erik Lind

 •  

  Trad.Attack!-i “Sõit” – Making Of

  Filmi- ja meediablogi

  BFMikate erikursus “Muusikavideo tootmine” on videopõllule toonud mitu huvitavat uut tuuleiili. Täna räägib oma kogemusest Trad.Attack!-i uue video režissöör Pille Kannimäe.

  Loe edasi
 •  

  Ettevalmistuskursus BFM filmi erialale

  Filmi- ja meediablogi

  Eesmärk: Kursusel osaleja saab sissejuhatavaid teadmisi filmi eriala sisseastumiseksamitel osalemiseks.

  Loe edasi
 •  

  Lühifilmi soovitus: “Curfew”

  Filmi- ja meediablogi

  Richie tegeleb parajasti enesetapuga, kui saab telefonikõne oma õelt Maggielt, kes palub Richielt, et too täna õhtul oma õetütre järele vaataks. Richie jätabki praegu käesoleva plaani pooleli ning valmistub lapsehoidja kohuseid täitma. 

  Loe edasi