Filmi- ja meediablogi

PÖFF Shortsi Arvamustikas: “The Circle”

14.12.2017 14:32:10

Valisin arvustuseks endale kõige suuremat mõju avaldanud lühifilmi autorilt Rûken Tekeş nimega Ring (Türgi, 2016). Lugu on jutustatud üsna minimalistlike vahenditega, mõjusaimad on kaadrid looduse ja inimese vahekorrast, kus suurte mägede ja lõputute kõrbestunud põldude keskel mõjub inimene ülipisikese täpina. Siit ka loo moraal minu jaoks – kes oleme meie, et teiste üle kohut mõista ja miks inimene üldse võtab endale selle jumaliku rolli, et teist hukka mõista? Vastuseid on palju, inimene on see, mis keskkonnas ja tõekspidamiste keskel ta kasvab, laps võtab kergesti omaks autoriteetide arvamusi ja üldlevinud tõdesid, ilma teisit mõtleva täiskasvanu suunamise ja selgitamiseta on lapsel raske teha vahet mis on eetiliselt õige ja mis vale ja nii levivad hukkamõistvad suhtumised ja tolerantsuse puudumine põlvest põlve.

Näitlejate valikul on oldud väga täpne, lapsed mõjuvad väga loomulikena, lapselikena oma mängudes kuid täiskasvanutena oma emotsioonides. Kerge on nende emotsioonidega samastuda ja tunda empaatiat tegelaste vastu, kellest enim haarab kaasa väike tüdruk Zelal, keda kiusatakse tema etnilise kurdi päritolu tõttu. Kontrastina eelpool mainitud suursuguste maastike vahel, on filmi kulminatsiooniks olev ringi joonistamine Zelali ümber suurtes plaanides, intensiivse montaazi ja kiire rütmiga ahistav kaader, mis mõjub visuaalselt sama segasena, kui poiste tegu.

Lugu saab lõpplahenduse, kui õpetaja avastab, et Zelal ei ole tundi ilmunud ja leiab ta õues ringi sees nutmas. Lahendus, mis annab edasi tagakiusatu vaatepunkti ja tagajärgi psüühikale, tüdruk, kes võtab omaks ohvripositsiooni ja ei julge ringist väljuda, kuniks üks poistest ringi lõhub. Raske on ette kujutada mõjusamat sümbolit, kui (suletud) ring. Lühikese filmi jooksul saab vaataja kustumatu elamuse ja mõtteainet veel pikaks ajaks.

Dora Lall

 •  

  Filmid, mis „loevad“ sinu tundeid

  Filmi- ja meediablogi

  Meie jaoks on tavaline jälgida filmitegelasi kõige dramaatilisemates ja intiimsemates olukordades. Ei ole vahet, kas elame kaasa nende kurvale saatusele teleri või mobiiliekraani vahendusel. Oleme harjunud, et meie ja filmimaailma vahel on nähtamatu „sein“: hoolimata oma mõtetest ja tunnetest tegelase vastu ei saa me neid rasketel hetkedel aidata. Mitte veel.

  Aga ühel päeval võib see radikaalselt muutuda. Tallinna Ülikooli meediainnovatsiooni ja digikultuuri tippkeskuse juhtivteadur Pia Tikka liidab kunsti ja teaduse, et uurida enaktiivset suhet (enactive co-presence) vaataja ja ekraanitegelase vahel. Lihtsalt seletatuna tähendab see emotsioonidest lähtuvat sidet, mille loob ja mida juhib reaalajas filmitegelase ja vaataja silmside.

  Loe edasi
 •  

  Nelja- ja viiekümnendates naiste Instagrami kontodel domineerivad fitness ja mood

  Filmi- ja meediablogi

  Selfie’d, selvepildid või endlid, mis kujutavad endas ettesirutatud käega või peegelduvalt pinnaselt tehtud ja seejärel jagatud fotosid, tekitavad inimestes vastakaid tundeid. Endlite teemalises ühe minuti loengus sõnab Tallinna Ülikooli BFMi sotsiaalmeedia ja visuaalkultuuri dotsent Katrin Tiidenberg, et neid tõlgendatakse peamiselt eneseväljenduse, enese avastamise ja suhtluse vormina, mis liidab näiteks päevikupidamise, kirjade kirjutamise, peegli ja harrastusfotograafia jooni.

  Loe edasi
 •  

  Loominguline ja praktiline audiovisuaalmeedia – dokumentaalfilmi õppekava

  Filmi- ja meediablogi

  Dokumentaalfilmi õppekava on kaks aastat kestev loomevõime arendamisele keskendunud magistriõppekava, kus rõhku pannakse eelkõige praktiliste oskuste arendamisele. Õppekava juht on Riho Västrik, teda abistab Kersti Uibo. Mõlemad on praktiseerivad filmiloojad. Riho Västrik ja Kersti Uibo juhendavad üliõpilasi lühikeste klippide, semestri filmiprojektide (10-15 minutit) ning lõputöö (30 minuti pikkune film) tegemisel.

  Loe edasi