Filmi- ja meediablogi

PÖFF Shortsi Arvamustikas: “Welcome Home Allen”

08.12.2017 11:50:06

“Welcome Home Allen” on Andrew Kavanaghi lühifilm, mis linastus PÖFFil SuperNova kinos 25. novembril 2017 Sleepwalkersi rahvusvahelise võistlusprogrammi “Strange. Love.” raames.

Filmi kirjelduses seisab: “Four soldiers return to a home they don’t recognise and that doesn’t recognise them.” Kui googeldada Kavanaghi nime, siis näeme teda esmalt filmimuusika heliloojaks tituleerituna. Avades tema IMDb lehekülje näeme, et ta on olnud nii helilooja, režissöör, stsenarist, operaator, gaffer kui ka monteerija. Nüüd, vaadatud filmile tagasi mõeldes, on aru saada, et mees on andekas mitmes valdkonnas.

Film algas stseeniga, kus viis viikingit on justkui sõjatandril. Üks neist vigastatud, kes liigub edasi vaid tänu sellele, et kaks teist meest teda edasi kannavad, ise samal ajal agoonias karjudes. Ühel hetkel aga meeste jõud raugeb ja kuigi nad üritavad oma kaaslast kõigest väest edasi kanda, siis kukuvad nad rohkem kui edasi liiguvad. Ühel hetkel hakkavad nende suunas nooled lendama, mis sunnib neid põgenema, jättes oma nüüdseks surnud kaaslase maha. Mehed kiirustavad mootorpaati ning sõidavad, vähemalt tundub, et vastaskaldale, kus on kontrastiks eelnevale korralik tsivilisatsioon. Viikingid jalutavad mööda tänavat, mõjudes ilmselgelt võõrkehana. Sel hetkel kuuleme filmi esimesi lauseid, mis tulevad külaelanike poolt, mis on selgesti negatiivsed. See kinnitab ka tunnet, et nad on kuhugi juhuslikult sattunud, kuid siis näeme orkestrit, mis läheb sujuvalt edasi panoraamiks, kus näeme kõiki nelja viikingit oma naisega. Viimasena näeme ühte naist seismas auto juures, millele on kinnitatud suur silt “Welcome home Allen”, kuid keda ei ole on Allen. Sellega film lõppeb.

Alles viimases kaadris muutub lugu selgeks. Hukkunud viikingu nimi oli Allen ning teda oodati pealtnäha kõige rohkem koju. Mõjuvaks muudab loo ka see, et igasugune dialoog puudub, kuid film on sellegipoolest tervik. Muusikalist kujundust ma hetkel isegi ei mäletagi, kuid kõrvu jäi üks tüüpiline detail – koera haukumine. Seda kuuldes mõtlesin, et see on vast üks enim kasutatud helisid filmides, kus on vaja näidata tänavat.

Esialgu tundus, et üks lause filmi kirjelduseks on vähe, kuid nüüd, olles seda veidi analüüsinud on jällegi tunne, et kõik on öeldud. Lihtsuses peitub võlu, oleks vast õige selle loo puhul öelda.

Eliis Paas

 •  

  Filmid, mis „loevad“ sinu tundeid

  Filmi- ja meediablogi

  Meie jaoks on tavaline jälgida filmitegelasi kõige dramaatilisemates ja intiimsemates olukordades. Ei ole vahet, kas elame kaasa nende kurvale saatusele teleri või mobiiliekraani vahendusel. Oleme harjunud, et meie ja filmimaailma vahel on nähtamatu „sein“: hoolimata oma mõtetest ja tunnetest tegelase vastu ei saa me neid rasketel hetkedel aidata. Mitte veel.

  Aga ühel päeval võib see radikaalselt muutuda. Tallinna Ülikooli meediainnovatsiooni ja digikultuuri tippkeskuse juhtivteadur Pia Tikka liidab kunsti ja teaduse, et uurida enaktiivset suhet (enactive co-presence) vaataja ja ekraanitegelase vahel. Lihtsalt seletatuna tähendab see emotsioonidest lähtuvat sidet, mille loob ja mida juhib reaalajas filmitegelase ja vaataja silmside.

  Loe edasi
 •  

  Nelja- ja viiekümnendates naiste Instagrami kontodel domineerivad fitness ja mood

  Filmi- ja meediablogi

  Selfie’d, selvepildid või endlid, mis kujutavad endas ettesirutatud käega või peegelduvalt pinnaselt tehtud ja seejärel jagatud fotosid, tekitavad inimestes vastakaid tundeid. Endlite teemalises ühe minuti loengus sõnab Tallinna Ülikooli BFMi sotsiaalmeedia ja visuaalkultuuri dotsent Katrin Tiidenberg, et neid tõlgendatakse peamiselt eneseväljenduse, enese avastamise ja suhtluse vormina, mis liidab näiteks päevikupidamise, kirjade kirjutamise, peegli ja harrastusfotograafia jooni.

  Loe edasi
 •  

  Loominguline ja praktiline audiovisuaalmeedia – dokumentaalfilmi õppekava

  Filmi- ja meediablogi

  Dokumentaalfilmi õppekava on kaks aastat kestev loomevõime arendamisele keskendunud magistriõppekava, kus rõhku pannakse eelkõige praktiliste oskuste arendamisele. Õppekava juht on Riho Västrik, teda abistab Kersti Uibo. Mõlemad on praktiseerivad filmiloojad. Riho Västrik ja Kersti Uibo juhendavad üliõpilasi lühikeste klippide, semestri filmiprojektide (10-15 minutit) ning lõputöö (30 minuti pikkune film) tegemisel.

  Loe edasi