Filmi- ja meediablogi

Ristmeedia – kuidas läheneda loo jutustamisele uudsel viisil?

07.03.2018 11:47:36

Alessandro Nanì , Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia, kunstide ja kommunikatsiooni instituudi ristmeedia lektor, räägib ristmeedia filmis ja televisioonis õppekavast.

alex_skypePalun rääkige ristmeedia filmis ja televisioonis bakalaureuseõppekavast lähemalt.

Ristmeedia filmis ja televisioonis on ainulaadne õppekava, mida õpetatakse Euroopa ühes modernsemas filmi- ja meediakoolis. Üliõpilased saavad läbi teooria ja praktika õppida, kuidas jutustada lugusid, kasutades selleks mitmesuguseid platvorme ja uudseid lahendusi. Õppekava keskendub eelkõige filmi- ja televisoonitööstusele.

Mille poolest õppekava teistest eristub?

Kui tudeng on valinud ristmeedia õppekava, siis õpib ta lugu jutustama nii, et see liigub eri suundades. Näiteks võib lugu tutvustada filmina, laiendada teleseriaalidena ja lõpuks isegi elava esitlusena.

Milliseid ainekursuseid saavad üliõpilased võtta?

Pakume praktilise sisuga kursuseid, nagu näiteks transmeedia projekt, helisalvestuse tehnoloogiad, kirjutamine transmeediale, kaameratöö, aga ka teoreetilisi kursuseid, näiteks multimeedia semiootika, meediateooriad.

Millise taustaga üliõpilasele võiks õppekava huvi pakkuda?

Ristmeedia õpingud on mõeldud tudengile, kellele pakub huvi audiovisuaaltoodete loomine, filmindus ja televisioon. Oodatud on tudengid, kellele meeldib jutustada lugusid eri nurga alt.

Millised praktilised oskused tudeng õpingute jooksul omandab?

Meie lõpetaja saab kaasa mitmesugused oskused, näiteks produtseerimine, monteerimine, helisalvestus, erinevatele meediaplatvormidele kirjutamine, kaameratöö jne. Siin saab näiteks tutvuda ühe erinevatele meediaplatvormidele loodud transmeedia projektiga Monsters to Clowns, mille on loonud meie tudengid ja mille keskseks ideeks on laste hirmuunenägude muutmine toredateks unejuttudeks.

Teine näide on projekt nimega “Tosin küsimust Eesti kohta”, mille valmimisele aitasid samuti kaasa meie tudengid. See on Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia, kunstide ja kommunikatsiooni instituudi ja Eesti Instituudi ühisprojekt, mis tutvustab Eestit ja eestlasi küsimustest inspireeritud vastuste, lühifilmide, blogi ja töölehtede kaudu.

Kus võiks lõpetaja töötada?

Kõige suuremad väljavaated oleks lõpetajal töötada filmi- ja televisioonitööstuses juhtimisoskusi nõudvatel ametikohtadel nagu produtsent või kunstiline juht, või praktilisemaid oskusi eeldavatel ametikohtadel, näiteks operaator, režissöör või monteerija. Samas aga võib lõpetanu leida tööd ka teistes valdkondades, näiteks turundus, reklaam ja haridus, kus võib vaja olla meil omandatud erialaseid oskuseid.

Mis on teie arvates õppekava juures kõige põnevam?

Kõige põnevam on see, et õppekava valmistab tudengeid ette tuleviku meediatööstuse jaoks. Tänapäeval jutustatakse lugusid erinevaid meediakanaleid kasutades, ent tulevikus pole see lihtsalt üks võimalus, vaid tavapärane praktika.

 

Lisainformatsiooni õppekava ja vastuvõtutingimuste kohta leiad meie veebilehelt.

 •  

  Filmid, mis „loevad“ sinu tundeid

  Filmi- ja meediablogi

  Meie jaoks on tavaline jälgida filmitegelasi kõige dramaatilisemates ja intiimsemates olukordades. Ei ole vahet, kas elame kaasa nende kurvale saatusele teleri või mobiiliekraani vahendusel. Oleme harjunud, et meie ja filmimaailma vahel on nähtamatu „sein“: hoolimata oma mõtetest ja tunnetest tegelase vastu ei saa me neid rasketel hetkedel aidata. Mitte veel.

  Aga ühel päeval võib see radikaalselt muutuda. Tallinna Ülikooli meediainnovatsiooni ja digikultuuri tippkeskuse juhtivteadur Pia Tikka liidab kunsti ja teaduse, et uurida enaktiivset suhet (enactive co-presence) vaataja ja ekraanitegelase vahel. Lihtsalt seletatuna tähendab see emotsioonidest lähtuvat sidet, mille loob ja mida juhib reaalajas filmitegelase ja vaataja silmside.

  Loe edasi
 •  

  Nelja- ja viiekümnendates naiste Instagrami kontodel domineerivad fitness ja mood

  Filmi- ja meediablogi

  Selfie’d, selvepildid või endlid, mis kujutavad endas ettesirutatud käega või peegelduvalt pinnaselt tehtud ja seejärel jagatud fotosid, tekitavad inimestes vastakaid tundeid. Endlite teemalises ühe minuti loengus sõnab Tallinna Ülikooli BFMi sotsiaalmeedia ja visuaalkultuuri dotsent Katrin Tiidenberg, et neid tõlgendatakse peamiselt eneseväljenduse, enese avastamise ja suhtluse vormina, mis liidab näiteks päevikupidamise, kirjade kirjutamise, peegli ja harrastusfotograafia jooni.

  Loe edasi
 •  

  Loominguline ja praktiline audiovisuaalmeedia – dokumentaalfilmi õppekava

  Filmi- ja meediablogi

  Dokumentaalfilmi õppekava on kaks aastat kestev loomevõime arendamisele keskendunud magistriõppekava, kus rõhku pannakse eelkõige praktiliste oskuste arendamisele. Õppekava juht on Riho Västrik, teda abistab Kersti Uibo. Mõlemad on praktiseerivad filmiloojad. Riho Västrik ja Kersti Uibo juhendavad üliõpilasi lühikeste klippide, semestri filmiprojektide (10-15 minutit) ning lõputöö (30 minuti pikkune film) tegemisel.

  Loe edasi