Filmi- ja meediablogi

Ristmeedia – kuidas läheneda loo jutustamisele uudsel viisil?

07.03.2018 11:47:36

Alessandro Nanì , Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia, kunstide ja kommunikatsiooni instituudi ristmeedia lektor, räägib ristmeedia filmis ja televisioonis õppekavast.

alex_skypePalun rääkige ristmeedia filmis ja televisioonis bakalaureuseõppekavast lähemalt.

Ristmeedia filmis ja televisioonis on ainulaadne õppekava, mida õpetatakse Euroopa ühes modernsemas filmi- ja meediakoolis. Üliõpilased saavad läbi teooria ja praktika õppida, kuidas jutustada lugusid, kasutades selleks mitmesuguseid platvorme ja uudseid lahendusi. Õppekava keskendub eelkõige filmi- ja televisoonitööstusele.

Mille poolest õppekava teistest eristub?

Kui tudeng on valinud ristmeedia õppekava, siis õpib ta lugu jutustama nii, et see liigub eri suundades. Näiteks võib lugu tutvustada filmina, laiendada teleseriaalidena ja lõpuks isegi elava esitlusena.

Milliseid ainekursuseid saavad üliõpilased võtta?

Pakume praktilise sisuga kursuseid, nagu näiteks transmeedia projekt, helisalvestuse tehnoloogiad, kirjutamine transmeediale, kaameratöö, aga ka teoreetilisi kursuseid, näiteks multimeedia semiootika, meediateooriad.

Millise taustaga üliõpilasele võiks õppekava huvi pakkuda?

Ristmeedia õpingud on mõeldud tudengile, kellele pakub huvi audiovisuaaltoodete loomine, filmindus ja televisioon. Oodatud on tudengid, kellele meeldib jutustada lugusid eri nurga alt.

Millised praktilised oskused tudeng õpingute jooksul omandab?

Meie lõpetaja saab kaasa mitmesugused oskused, näiteks produtseerimine, monteerimine, helisalvestus, erinevatele meediaplatvormidele kirjutamine, kaameratöö jne. Siin saab näiteks tutvuda ühe erinevatele meediaplatvormidele loodud transmeedia projektiga Monsters to Clowns, mille on loonud meie tudengid ja mille keskseks ideeks on laste hirmuunenägude muutmine toredateks unejuttudeks.

Teine näide on projekt nimega “Tosin küsimust Eesti kohta”, mille valmimisele aitasid samuti kaasa meie tudengid. See on Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia, kunstide ja kommunikatsiooni instituudi ja Eesti Instituudi ühisprojekt, mis tutvustab Eestit ja eestlasi küsimustest inspireeritud vastuste, lühifilmide, blogi ja töölehtede kaudu.

Kus võiks lõpetaja töötada?

Kõige suuremad väljavaated oleks lõpetajal töötada filmi- ja televisioonitööstuses juhtimisoskusi nõudvatel ametikohtadel nagu produtsent või kunstiline juht, või praktilisemaid oskusi eeldavatel ametikohtadel, näiteks operaator, režissöör või monteerija. Samas aga võib lõpetanu leida tööd ka teistes valdkondades, näiteks turundus, reklaam ja haridus, kus võib vaja olla meil omandatud erialaseid oskuseid.

Mis on teie arvates õppekava juures kõige põnevam?

Kõige põnevam on see, et õppekava valmistab tudengeid ette tuleviku meediatööstuse jaoks. Tänapäeval jutustatakse lugusid erinevaid meediakanaleid kasutades, ent tulevikus pole see lihtsalt üks võimalus, vaid tavapärane praktika.

Lisainformatsiooni õppekava ja vastuvõtutingimuste kohta leiad meie veebilehelt.

TLÜ vilistlane Laura Prits

Filmi- ja meediablogi

Mida Sa ülikoolis õppisid ja millal lõpetasid?

Õppisin reklaam ja imagoloogiat aastatel 2012 – 2015.

TLÜ vilistlane Olari Oja

Filmi- ja meediablogi

Mida Sa ülikoolis õppisid ja millal lõpetasid?

Õppisin filosoofiat, mille lõpetasin 2012. aastal. Seejärel filmikunsti, produtsendi eriala ja selle eriala lõpetasin 2017. aastal.

Mis teeb meediast nüüdismeedia?

Filmi- ja meediablogi

Tänapäevane meediatarbimine on midagi senisest oluliselt erinevat. Ükskõik kas tegemist on uudise, kommentaari, reportaaži või meelelahutusega – see kestab reaalajas ja lihtsalt ei saa otsa. Vähe sellest: see mis on „reaalajas“ ei ole mitte siin ja praegu, vaid on järelvaadatav 24/7. St nüüdismeedia „siin ja praegu“ on olemuslikult teistsugune kui „praegu“ umbes 15 aastat tagasi.