Silmapaistev vilistlane 2017 – Joonas Hellerma

31.08.2017 16:08:55

14 aastat tagasi astus Joonas Hellerma esimest korda üle ülikooli läve. Sel aastal valiti teleajakirjanik Tallinna ülikooli silmapaistvaks vilistlaseks, kelle jaoks on õpingud olnud elus suureks sündmuseks, millest ta ei ole osanud siiani päriselt loobuda.

Esimese kraadi sai  telesaate “Plekktrummi” juhina tuntud vilistlane filmi ja video erialal. “Oma bakalaureuseõpinguid pean eriliseks, sest ettevalmistus meedia- ja televisioonitööks käis seal läbi praktiliste režiitundide, mille aluseks oli lavastus- ja teatriõpe. Minu jaoks tähendas see kokkupuudet elava traditsiooniga, kus otsutav on isiksuse energeetilise potentsiaali arendamine, inimese jõudmine loominguni,” meenutab Joonas.

Ta kogus nende õpingute käigus hulga kontakte ja sai võimaluse teha esimesi katsetusi televisioonis ja raadios. Aastaid hiljem pärjati ta parima meessaatejuhi 2016 tiitliga.

“See õpe oli luba astuda katsepolügoonile, teha vigu, isegi tobedusi. Aga see aitas ennast tundma õppida, kombata oma piire ja küpseda. Huvitav oli näha, kuidas inimesed õpingute ajal isemoodi arenesid, tagasi langesid, otsisid, avanesid. Selles on lõpuks midagi väga õrna ja kordumatut, kuidas keegi enda jaoks olulise üles leiab ja sellele väljenduse suudab luua.”

Magistrantuuri astudes otsustas Joonas lisaks praktikale arendada sisulist poolt ning ülikooliaastad jätkusid filosoofia erialal. “Ka siin pean oluliseks isiklikke kontakte, võimalusi näha lähedalt õppejõudusid ja üliõpilasi, kes on ennast humanitaarteadustele pühendanud. See näitas mulle, et on olemas täiesti teistsuguseid teid, mida inimene võib käia.”

Ta puutus siin kokku inimestega, kes jätsid kustumatu mulje, andes ülevaate kultuuri- ja mõtteloost, mida inimkond jagab. “Siin loeti ja tõlgiti mõtteloo klassikalisi tekste. Veelgi enam, tudengid ja õppejõud pidasid nende üle dispuute, vahel peaaegu et samastudes ühe või teise mõtlejaga, testides niimoodi ka omaenese mõtteruumi piire. Isegi kui seda kõike päris selgeks pole võimalik õppida, siis on jõustav tajuda selle suure ajaloo kohinat ka selle ammendamatuses.”

See tunne jäi Joonases nii tugevalt alles, et ta on jätkanud õpinguid doktorantuuris. Samal ajal on ta oluliselt rikastanud Eesti kultuurimaastikku ning pälvinud suure hulga vaatajate positiivset tähelepanu.

“Tööks televisioonis ja raadios on Tallinna ülikooli haridus andnud mulle igatahes kasuliku, kriitilist otsustusvõimet andva toetuspunkti, mille põhjal kujundada seisukohti ja hinnata avalikkuses edastatavat infot.”

Kes on Joonas Hellerma?

Joonas Hellerma on lõpetanud Tallinna ülikooli filmi ja video eriala cum laude (juh Margus Tuuling), omandanud cum laude magistrikraadi filosoofias  (juh prof Tõnu Viik). Jätkanud õpinguid kultuuride uuringute doktoriõppes.

Töötab ETVs toimetaja ja saatejuhina alates 2005. aastast. On olnud saate “Tähelaev” toimetaja ja saatejuht, viiel hooajal kultuurisaate “OP!” toimetaja. Praegu toimetab ka muusikasaadet “MI”.

Alates 2014. aastast saate “Plekktrumm” juht. Saade pälvis 2016. aastal konkursil Kultuuri Tegu peaauhinna.

Joonas Hellerma on valitud parimaks meessaatejuhiks 2016.

Kas virtuaalne sõprus on tõeline sõprus?

Humanitaarblogi

Sõprus on õnneliku elu jaoks oluline, sest koos sõprade ja lähedastega veedetud elu on parem üksinda veedetud elust. Meil on sõprade ees sõprusest tulenevad erilised kohustused, nagu kohustus oma sõpru aidata ja toetada, sest nad on meie sõbrad, kirjutab Oliver Laas.

Sõnade otsingul läbi ELU

Humanitaarblogi

Projekt “100 sõna Eesti Vabariigile!” viis kokku üheksa bakalaureuse- ja magistriõppe tudengit viielt erialalt. Eesmärk oli kaardistada sada viimase saja aasta jooksul eesti keelde tulnud, dokumenteeritud päritoluga ning tänapäeval käibel olevat nimisõna, mis illustreeriksid eesti keele ja ühiskonna muutumist alates vabariigi sünnist.

ELU projekt võtab Aasia strateegiad luubi alla

Humanitaarblogi

Tallinna Ülikooli magistriõppe tudengite ELU projekt “Aasia strateegiad luubi all” sai alguse huvist uurida Eesti riigi Aasia-suunaliste arengukavade tõhusust ja teha läbipaistvamaks arengukavade ja strateegiate loomeprotsess.