Loodusblogi

Tallinna Ülikooli suvekool pakub esmakordselt võimalust õppida koera käitumist

15.11.2017 13:40:58

Järgmise aasta juulis avaneb huvilistel esmakordselt võimalus osaleda Tallinna Ülikooli, Norra Antrozooloogia Keskuse ja Eesti Abi- ja Teraapiakoerte Ühingu koostöös toimuval suvekursusel “Introduction to Canine Cognition, Behaviour, and Human-Animal Interactions”, mis käsitleb koerte käitumise ja taju temaatikat.

Arvukad teaduslikud uuringud on käsitlenud koerte päritolu, tunnetust ja käitumist ning need annavad meile võimaluse koeri paremini mõista. Kursuse koordinaatori ja Tallinna Üikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi bioloogia õppekava juhi Kairi Koorti sõnul on võimalik nende teadmiste abil uurida inimeste ja koerte suhteid ning välja töötada erinevaid koerte treenimise viise. “Just akadeemilise hariduse saanud koera käitumise spetsialistidest on ühiskonnas väga suur puudus ning iga koeraomanik ei ole automaatselt selle ala spetsialist. Seetõttu on antud kursuse järele selge ühiskondlik vajadus. Professionaalid pakuvad võimalust arendada turvalisemat ja efektiivsemat inimese ja looma interaktsiooni,” selgitas Koort.

Kursuse juhtivad õppejõud on 20 aastase kogemusega koerte käitumise spetsialist Line Sandstedt, Eesti Väikeloomaarstide Seltsi president Janne Orro ja advokaadibüroo Glikman Alvin advokaat Ilo-Hanna Keres, kes on korduvalt pakkunud nõustamist loomadega seotud juriidilistes küsimustes. Uue kursuse raames käsitletakse koera käitumise temaatikat erialaüleselt ning erinevaid valdkondi lõimivalt, kaasatud on nii reaalteadlased, käitumisspetsialistid, humanitaarteadlased kui ka õigusteaduse spetsialistid.

Kairi Koorti sõnul on instituudi eriline huvi interdistsiplinaarsuse soodustamine ja vastavate uurimustegevuste arendamine. „Meie instituudis viiakse õppe- ning teadustööd läbi erinevates distsipliinides nagu loodus-, käitumis- ning terviseteadused, mis koera käitumise ning inimese ja looma suhete uurimisel on võtmetähtsusega valdkondadeks,“ sõnas ta.

16.-27. juulil toimuv kursus toob kokku erinevate valdkondade akadeemikud ja praktikud ja on mõeldud tudengitele, kes huvituvad koerlastest ja kodukoerast, tema evolutsioonist, anatoomiast ning füsioloogiast ja tajudest ning kes soovivad paremini aru saada koera käitumise ning inimese ja koera suhtlusega seonduvast. Kursusele registreerumine Tallinna Ülikooli rahvusvahelise suvekooli Tallinn Summer School’i kodulehel avaneb 15. jaanuaril 2018.

Oktoobris sõlmis TLÜ loodus- ja terviseteaduste instituut koostöölepingu Eesti Abi- ja Teraapiakoerte Ühinguga (EATKÜ), mille eesmärk on edendada koostööd teadus- ja õppetöö arendamisel ning ühiskondlike protsesside edendamisel. EATKÜ on koeri kaasavate sekkumiste valdkonna katusorganisatsioon Eestis ning seadnud eesmärgiks arendada valdkonda ja head loomapidamise kultuuri. Maailma katusorganisatsiooni International Association of Human-Animal Interactions Organisationstäisliikmena on nende eesmärk teaduskoostöö ja hariduse edendamine, et tõsta professionaalsust ja tagada valdkonna jätkusuutlikkus. TLÜ rahvusvahelise suvekooli Tallinn Summer School raames läbiviidav kursus “Introduction to Canine Cognition, Behaviour and Human-Animal Interactions” on esimene sellealase koostöö vili.

Lisainfo:
e-post: tss@tlu.ee
Kursuse veebileht: summerschool.tlu.ee
Registreerumise e-post: dashiell.stanford@tlu.ee

Kairi Koort
Bioloogia õppekava juht
Loodus- ja terviseteaduste instituut
kairi.koort@tlu.ee

Mida sisaldab Kadrioru roosiaia mesi?

Loodusblogi

Võiks arvata, et linnakeskkonnas on saaste suurem kui maal ning saasteained võivad sattuda ka linnas kogutud metesse. Tallinna ülikoolis tehtud meeanalüüsi tulemused näitavad aga sootuks muud.

Teadlane teab: mis on mikrobioota?

Loodusblogi

Meile tuntud bakteritest enamus ei põhjusta haigusi. Vastupidi, mikroobid toetavad oma elutegevusega inimese organismi, normaalset funktsioneerimist. Mis on mikrobioota, mis mikrobioom ja kuidas seda uuritakse, räägib Tallinna ülikooli süsteemibioloogia lektor Kairi Koort.

Molekulaarne biokeemia ja tippsport käivad käsikäes

Loodusblogi

Ingrid Puusta on 26-aastane olümpia purjelaudur, kes õpib Tallinna Ülikoolis molekulaarse biokeemia magistrierialal. „Mulle meeldib vahel tulla spordimaailmast välja ja teha midagi teistsugust. Sageli valivad sportlased erialaks, mis on seotud mingit moodi spordiga. Loodusteadused on see-eest täiesti erinev ja just sellepärast naudingi molekulaarset biokeemia eriala, mis aitab mul tulla spordimaailmast korraks välja,“ nentis Puusta.