Loodusblogi

Tallinna ülikooli tudengid teevad kättesaamatu kättesaadavaks

15.06.2017 18:22:23

Projekti “Kaasav ELU” raames said erinevate erialade üliõpilased oma teadmisi rakendada, luues kasutajasõbralikke õppetööd toetavaid vahendeid, arvestades erinevate erivajadustega. Vahendite loomisel ja katsetamisel tehti tihedat koostööd tulevaste kasutajatega, lähtudes põhimõttest “kasutaja teab kõige paremini, mida ta vajab“. Projekti käigus valmisid tunnetussein Porkuni kooli, puuteraamatud vaegnägijatele ja matemaatika abimaterjalid.

Tunnetussein Porkuni kooli hooldusõppe õpilastele

Eestis õpib hooldusõppel umbes 260 raske ja sügava vaimupuude ja/või liitpuudega last. Hooldusõppe põhiülesanne on lapsel olemasolevate funktsioonide ja oskuste säilitamine ja arendamine, et tagada harjumuspärases keskkonnas tema potentsiaalile vastav järjest iseseisvam toimimine.

Kursuse raames valmis hooldusõppe õpilastele tunnetussein, kus on õppetööd toetavad vahendid, mis arvestavad nende erivajadusega, on ligipääsetavad ja võimaldavad erinevaid õppestiile kasutades kombineeritult õpetada nii kognitiivsed, motoorseid, sotsiaalseid oskuseid kui ka kommunikatsiooni.

Uudsena hooldusõppes loodi äpid, mille abil on võimalik õppida tundma koduloomi tahvelarvutit, mobiiltelefoni kui ka smart-tahvlit ja arvutit kasutades.

Õppetööd toetavad vahendid anti üle Porkuni Koolile, et õpilased ja õpetajad saaksid neid edaspidi kasutada.

Porkuni kooli tunnetussseina äpi testimine.

Puuteraamatud vaegnägijatele

Eestis on u 7000 nägemispuudega inimest ja nende arv kasvab pidevalt. Nii nägijast kui ka pimeda lapse arengutase mõjutab seda, millised raamatud neile meeldivad. Mida noorem on laps, seda vähem teksti peaks neile mõeldud raamatutes olema ja seda lakoonilisemad võiksid olla ka esitatavad illustratsioonid.

Projekti raames valmistas üliõpilasrühm neli punktkirjas audiolisaga ja äpi toega puuteraamatut: “Pesupäev”, “Pese hambaid!”, “Pese käsi!” ja “Võlupintsel”. Raamatute kavandamisel peeti silmas asjaolu, et katsutavad kujundid ja esemed oleksid võimalikult lihtsad ja äratuntavad, hästi kombatavate vormidega/piirjoontega, materjalitoonidelt kontrastsed.

Valminud puuteraamatud kingitakse Eesti Pimedate Raamatukogule.

Matemaatika abimaterjalid

Kolmanda „Kaasava ELU“ üliõpilasrühma tegevusena valmisid esimesele kooliastmele abistavad/suunavad matemaatika õppematerjalid, mis on mõeldud matemaatika õpetamise toetamiseks. Valmis veebis vabalt kättesaadav ja pidevalt täienev materjal http://hevoppematerjal.weebly.com. Aktiivsete kasutajatena nähakse õpetajaid, lapsevanemaid ja õpilasi.

Pusle, matemaatika abimaterjal

Mis on ELU?

ELU (erialasid lõimiv uuendus) lisandus Tallinna ülikooli õppekavadesse sellel õppeaastal. Selle raames koostavad erinevate erialade üliõpilased koostöös juhendajatega projekti endale huvipakkuval teemal, valides ise sobilikud viisid ideede teostamiseks. Projekti „Kaasav elu“ juhendasid Tallinna ülikooli käsitöötehnoloogia ja rahvakunsti lektor Tiia Artla ja doktorant Jana Kadastik.

• Tiia Artla, Tallinna ülikooli käsitöötehnoloogia ja rahvakunsti lektor
  • Jana Kadastik, Tallinna ülikooli kasvatusteaduste doktorant

Artikkel ilmus 13.06.2017 Delfi Fortes.

Tallinna ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituut on neile, kes hoolivad tervest maailmast.
Integreeritud tehnoloogiate ja käsitöö õppekava leiad Tallinna ülikooli kodulehelt. Tutvu ELUga kodulehel.

Teadlane teab: miks Eesti suvi läheb aina külmemaks ja kas nii jääbki?

Loodusblogi

Mitu aastat kulub kuni mandrilt saartele saab maakerke tõttu juba jala ja kas meie kliima tõepoolest soojeneb? Miks Eesti suvi läheb aina külmemaks ja kas nii jääbki? Teadushuvilist televaatajat vaevanud küsimustele vastab Tallinna ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi vanemteadur Hannes Tõnisson.

Ott Tänaku salarelv – isiklik ilmaennustaja

Loodusblogi

“Pealtnägija” kohtus Ott Tänaku ja Martin Järveoja abimeestega, kes end seni eriti afišeerinud pole. Näiteks on Tänakul isiklik ilmaennustaja, kes teeb talle Eestist täppisprognoose, mis on osutunud paremateks kui raja ääres olevate meeste omad ja mänginud olulist rolli senistes etapivõitudes – kelleks on Tallinna ülikooli Ökoloogia keskuse teadur Hannes Tõnisson.

Vetikad. Geelid. Tarrendid.

Loodusblogi

Käesoleval aasta Tallinna Ülikooli silmapaistvaima publikatsiooni, õpiku ja loomingulise projekti konkurssi täppisteadustealase artikli kategoorias ja TLÜ üliõpilaste teadustööde üleülikoolilisele konkurssi teaduspublikatsioonide kategoorias Terve ja jätkusuutlik eluviis tunnistati parimaks teadusartikliks ”Monocationic salts of carrageenans: Preparation and physico-chemical properties“ (DOI: dx.doi.org/10.1016/j.foodhyd.2016.09.032), mis on avaldatud oma ala mainekas ajakirjas Food Hydrocolloids.