Loodusblogi

Tallinna ülikooli tudengid teevad kättesaamatu kättesaadavaks

15.06.2017 18:22:23

Projekti “Kaasav ELU” raames said erinevate erialade üliõpilased oma teadmisi rakendada, luues kasutajasõbralikke õppetööd toetavaid vahendeid, arvestades erinevate erivajadustega. Vahendite loomisel ja katsetamisel tehti tihedat koostööd tulevaste kasutajatega, lähtudes põhimõttest “kasutaja teab kõige paremini, mida ta vajab“. Projekti käigus valmisid tunnetussein Porkuni kooli, puuteraamatud vaegnägijatele ja matemaatika abimaterjalid.

Tunnetussein Porkuni kooli hooldusõppe õpilastele

Eestis õpib hooldusõppel umbes 260 raske ja sügava vaimupuude ja/või liitpuudega last. Hooldusõppe põhiülesanne on lapsel olemasolevate funktsioonide ja oskuste säilitamine ja arendamine, et tagada harjumuspärases keskkonnas tema potentsiaalile vastav järjest iseseisvam toimimine.

Kursuse raames valmis hooldusõppe õpilastele tunnetussein, kus on õppetööd toetavad vahendid, mis arvestavad nende erivajadusega, on ligipääsetavad ja võimaldavad erinevaid õppestiile kasutades kombineeritult õpetada nii kognitiivsed, motoorseid, sotsiaalseid oskuseid kui ka kommunikatsiooni.

Uudsena hooldusõppes loodi äpid, mille abil on võimalik õppida tundma koduloomi tahvelarvutit, mobiiltelefoni kui ka smart-tahvlit ja arvutit kasutades.

Õppetööd toetavad vahendid anti üle Porkuni Koolile, et õpilased ja õpetajad saaksid neid edaspidi kasutada.

Porkuni kooli tunnetussseina äpi testimine.

Puuteraamatud vaegnägijatele

Eestis on u 7000 nägemispuudega inimest ja nende arv kasvab pidevalt. Nii nägijast kui ka pimeda lapse arengutase mõjutab seda, millised raamatud neile meeldivad. Mida noorem on laps, seda vähem teksti peaks neile mõeldud raamatutes olema ja seda lakoonilisemad võiksid olla ka esitatavad illustratsioonid.

Projekti raames valmistas üliõpilasrühm neli punktkirjas audiolisaga ja äpi toega puuteraamatut: “Pesupäev”, “Pese hambaid!”, “Pese käsi!” ja “Võlupintsel”. Raamatute kavandamisel peeti silmas asjaolu, et katsutavad kujundid ja esemed oleksid võimalikult lihtsad ja äratuntavad, hästi kombatavate vormidega/piirjoontega, materjalitoonidelt kontrastsed.

Valminud puuteraamatud kingitakse Eesti Pimedate Raamatukogule.

Matemaatika abimaterjalid

Kolmanda „Kaasava ELU“ üliõpilasrühma tegevusena valmisid esimesele kooliastmele abistavad/suunavad matemaatika õppematerjalid, mis on mõeldud matemaatika õpetamise toetamiseks. Valmis veebis vabalt kättesaadav ja pidevalt täienev materjal http://hevoppematerjal.weebly.com. Aktiivsete kasutajatena nähakse õpetajaid, lapsevanemaid ja õpilasi.

Pusle, matemaatika abimaterjal

Mis on ELU?

ELU (erialasid lõimiv uuendus) lisandus Tallinna ülikooli õppekavadesse sellel õppeaastal. Selle raames koostavad erinevate erialade üliõpilased koostöös juhendajatega projekti endale huvipakkuval teemal, valides ise sobilikud viisid ideede teostamiseks. Projekti „Kaasav elu“ juhendasid Tallinna ülikooli käsitöötehnoloogia ja rahvakunsti lektor Tiia Artla ja doktorant Jana Kadastik.

• Tiia Artla, Tallinna ülikooli käsitöötehnoloogia ja rahvakunsti lektor
  • Jana Kadastik, Tallinna ülikooli kasvatusteaduste doktorant

Artikkel ilmus 13.06.2017 Delfi Fortes.

Tallinna ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituut on neile, kes hoolivad tervest maailmast.
Integreeritud tehnoloogiate ja käsitöö õppekava leiad Tallinna ülikooli kodulehelt. Tutvu ELUga kodulehel.

Mihkel Kangur: Leidke looduses lemmikpaik, kus ennast õnnelikuna tunda

Loodusblogi

Kõik on ju omavahel seoses. Kangur rõõmustab selle üle, et Eestis on hakatud rohkem hindama talutoitu. Head meelt teeb ka Eesti ettevõtjate mõõteviisi muutumine ökoloogilisemaks.

Labor ja treeningsaal – leia parim iseendas!

Loodusblogi

Annika Sakkarias on väga mitmekülgne noor naine: päeval jookseb ta Eesti meistrivõistlustel 400 meetrit, õhtul paneb valge kitli selga ja analüüsib laboris proove. Annikal on molekulaarse biokeemia magistrikraad ja 2016. aasta suvel pärjati ta kahekordseks Eesti meistriks: 400 meetri ja 400 meetri tõkkejooksus. Kui spordikirega on Annika üles kasvanud, alustas kergejõustikuga seitsmendas klassis, siis loodusteaduste võlu avastas ta alles gümnaasiumi lõpus.

Avastusrada lõimib õppeaineid

Loodusblogi

Mullu oktoobris asus neli Tallinna ülikooli tudengit kolmelt eri õppekavalt läbi viima projekti ELU ehk „Erialasid lõimiv uuendus”. Lähtekohaks oli küsimus „Kas nuhvel õpetab?”, abivahendiks Tallinna ülikoolis loodud veebirakendus Avastusrada, mis algselt loodi keskkonnahariduse edendamiseks.