Digiblogi

TLÜ teadlaste neurokoreograafia eksperiment õnnestus

21.09.2017 15:17:08

14. septembril toimus Brüsselis Eesti esimese Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise ja Eesti Vabariigi 100. aastapäeva üritustega seoses lavastuse „Demultiplexia“ esietendus, milles kohtusid tehnoloogia, neuroteadus ja kunstid.

„Demultiplexia“ on eksperimentaalne multidistsiplinaarne projekt, kus tantsijate ajulained loovad laval reaalajas vaatajate ees audiovisuaalse tulemi. Vaatajate ette tuuakse assotsiatiivne lugu kahest inimest, kes kommunikeeruvad teineteisega läbi videoekraanidel ilmuvate kujundite. Need kujundid valib välja arvutiprogramm etendajate emotsioonidele ja seisunditele tuginedes. Vaataja näeb laval liikumist ja emotsioone, mis on mõjutatud iga tantsija isiksusest kaasates aju-arvuti liidese tehnoloogiat.

Üks projektis osalejatest, TLÜ tantsukunsti dotsent Tiina Olleski sõnul oli Brüsseli etendusõhtu eksperiment, mis esitles ühte võimalust integreerida etenduskunste uusima tehnoloogiaga. “Kokku neli kuud kestnud valmistusprotsess oli keeruline, sest tehnoloogia on märksa tundlikum ja ettearvamatum, kui inimene. Enne alustamist ei teadnud me töö tõelist mahtu ja millised probleemid meid ees ootavad,” sõnas ta ja lisas, et kokku said erinevad töökultuurid, erinevad keeleruumid ja esteetilised vaated, mis kokkuvõttes oleks vajanud rohkem aega formaadi tundmaõppimiseks ja häälestamiseks.

Olleski sõnul sai ta tundma õppida enda jaoks peidetud ja endale teadvustamata äärealasid. “Ma arvan, et ajulainete abil töötamine aitab treenida tantsijate emotsionaalset reaktsiooni – keskendumist, kohalolu. Kui jätkata programeerimist ja täpsustada klassifikaatoreid, on tegemist ainulaadse lähenemisega etenduskunstides – audio ja visuaali juhtimine ajulainete kaudu. Ma väga loodan, et Aleksander Väljamäel ja tema kolleegidel digitehnoloogiate instituudist on jaksu jätkata selle unikaalse tehnoloogia arendamist,” väljendas ta lootust edaspidiste taoliste sündmuste toimumiseks.

Projekti eestvedaja, TLÜ arvutitunnetuse dotsendi Aleksander Väljamäe sõnul on tegemist neurokoreograafiaga, mis annab tantsijale võimaluse väljendada ka seda, mida ta sisemiselt tunneb. Ajuliides üritab tuvastada, millises seisundis on tantsija aju, ning tõlgib selle piltideks ekraanil. Teaduslikus mõttes toob projekt kokku mitu uurimissuunda, sealhulgas tehnoloogia, koreograafia, psühholoogia ja kinemaatika. Inimese-arvuti interaktsioon on tuleviku võimalus mitteverbaalseks kommunikatsiooniks, millel kunsti abil on potentsiaali luua huvitavaid elamusi.

„Demultiplexiat“ veab NeuroTeatri Collective koostöös mitmete rahvusvaheliste ekspertidega, kelle hulgas ka Tallinna Ülikooli arvutitunnetuse dotsent Aleksander Väljamäe, tantsukunsti dotsent Tiina Ollesk ja tantsukompositsiooni dotsent Rene Nõmmik. Esietendus oli osa BOZARi Elektroonilise Kunsti Festivali avaüritusest.

Eesti esimese Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise ja Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistamiseks loodud välisprogramm pakub Eesti talentidele võimaluse näidata parimat osa meie kultuurist, teadusest, ettevõtlusest ja digitaalsetest uuendustest koostöös rahvusvaheliste partneritega. Üle 150 ürituse toimub rohkem kui kolmekümnes riigis üle maailma. Programmis löövad pooleteise aasta jooksul kaasa paljud Eesti tipptegijad, nende hulgas teater NO99, KUMU kunstimuuseum, Paavo Järvi ja Eesti Festivaliorkester, Simple Session elamusspordifestival ning mitmed arhitektid, muusikud, filmitegijad, kunstnikud ja ka ülikoolid.

Vaata ka uudist ETV kultuuriuudistes ja videot etendusest. Jälgi sündmust ka Facebookis.

Foto: http://www.fine5.ee

 •  

  Üliõpilased puutuvad info üleküllusega kokku, aga tihti ei näe selles probleemi

  Digiblogi

  Viimasel kümnendil on palju räägitud info üleküllusest, mille on kaasa toonud infoühiskonnale omased tohutud andmehulgad ning nende säilitamist, töötlemist ja kasutamist tõhustavad info- ja kommunikatsioonivahendid. Tallinna Ülikooli infoteaduse professori Sirje Virkuse, TLÜ Akadeemilise Raamatukogu peareferendi Sigrid Mandre ja Elise Palsi uuringust nähtus, et tudengid puutuvad tihti informatsiooni üleküllusega kokku, kuid umbes pooltele uuritutest see ei ole olnud probleem.

  Loe edasi
 •  

  Madis Lepik: peagi otsime õpetajaid tikutulega!

  Digiblogi

  Eesti koolimatemaatika hea tase võib õige pea langema hakata, sest matemaatikaõpetajateks õpib meie ülikoolides umbes neli korda vähem inimesi kui vaja oleks.

  Loe edasi
 •  

  LEAP paneb tudengite jala ettevõtluse ukse vahele

  Digiblogi

  Tallinna Ülikooli külastas Erasmus+ (2016-1-EL01-KA203-023624) LEAP projekti konsortsium.  LEAP (lean and agile practices linking engineering higher education to industry) projekti eesmärgiks on tõsta kõrghariduse kvaliteeti ühendades need ettevõtluspraktikatega.

  Loe edasi