Filmi- ja meediablogi

Uusi pildikesi Palamuselt

29.08.2017 15:17:10

11. – 13. augustil käisid BFMi filmikunsti XII ja TÜVKA teatrikunsti verivärske XIII lend Palamusel loomelaagris üksteisega tutvumas ja esimeste koostööharjutuste kallal pusimas. Kohapeal loositi välja kolm meeskonda, kellele sai üleasandeks Oskar Lutsu teose “Uusi pildikesi “Kevadest”” ainetel meisterdada mõneminutiline lühifilmike. Selleks anti aega ligikaudu 26 tundi, aga nagu iga lühikese tähtajaga projekti kallal töötanud inimene teab, oli seda aega kõvasti vähem. Filmikesed esilinastusid järgmisel päeval Palamuse rahvamajas toimuva Theodor Lutsu filmipäevade raames ning langesid suurte aplauside ohvriks. See olenes siiski pigem võttemeeskondade ja näitlejate ülekaalukast kohalolust kui liikuvate pildikeste kvaliteedist.

Filmikunsti ja Viljandi noorte põgus koostöö oli esimene verstapostiveerand märgistamaks edasisi tulevikuplaane. Sügisel asutakse koos semestrifilmide kallale, mille stsenaariume filmitudengid laagris näitlejatele juba ka “pitchisid”. Mõne aasta kaugusesse tulevikku jääb ka ühine plaan Oskar Lutsu teostel põhineva lühiseriaali, mille võtted hakkaksid samuti Palamusel toimuma, käimalükkamine.

 

Peale pikki palavaid kilomeetreid paistab Palamuse
Peale pikki palavaid kilomeetreid paistab Palamuse.
Ilmselgelt toimub siin meeletu fotosüntees, aga äkki annaks seda filmiga ka kuidagi siduda?
Ilmselgelt toimub siin meeletu fotosüntees, aga äkki annaks seda filmiga ka kuidagi siduda?
Plaanid, nõuanded, salavärk? Põrguvärk?! Kes neil sinna käskis minna?
Plaanid, nõuanded, salavärk? Põrguvärk?! Kes neil sinna käskis minna?
Palamusel paatidega paterdamas, parve polnud.
Palamusel paatidega paterdamas, parve polnud.
Kaane ja kaadreid kogumas.
Kaane ja kaadreid kogumas.
Meeskond alati valmis, mõnikord.
Meeskond alati valmis, mõnikord.
Näitlejad vaatavad mida neile näiteks näidatakse.
Näitlejad vaatavad mida neile näiteks näidatakse.
Hommikusöök värskes õhus on peagi värskelt kõhus.
Hommikusöök värskes õhus on peagi värskelt kõhus.
Kohustuslik grupipilt tõenduseks, et kui sind seal polnud, siis... sind ei olnud seal. Ilmselgelt.
Kohustuslik grupipilt tõenduseks, et kui sind seal polnud, siis… sind ei olnud seal. Ilmselgelt.

(Pildid Eliis Paasi erakogust)

BFM blogi
2017

 •  

  Lühifilmi soovitus: “Best Man”

  Filmi- ja meediablogi

  Lugu räägib äsja kihlunud Donaldist, kes tahab, et tema hea sõber Patrick tuleks talle isameheks, aga et ennast sellise vastutuse väärilisena tõestada, peab Patrick Donaldi kihlatu tapma. Ülesande vastuolulisus sunnib Patricku tegema järelduse, et Donaldil pole mõistusega kõik korras. Kui ilmub pruut, peab Patrick käituma nii, kuidas õigeks peab.

   

   

  Best Man from Freddie Hall on Vimeo.

   

  BFM Blogi

  Loe edasi
 •  

  TOP 5 FILMI FILMITEGEMISEST

  Filmi- ja meediablogi

  Filmiajaloo jooksul on tehtud tuhandeid filme loendamatutel eri teemadel. Mõnikord on filme tehtud kogunisti filmitegemisest endastki. On raske otsustada, milline film filmikunstist portreerib filmitegemist just kõige paremini. Võiks isegi öelda, et see on võimatu, sest nagu ühte ja samasse jõkke ei saa kaks korda astuda, nii ei ole ka ühe filmi valmimise protsess teisega võrdväärne. Siiski peaks vähemalt mingisugusegi ülevaate andma järgmised viis teost, millega iga filmihuviline võiks kursis olla. Toodud kronoloogilises järjekorras, mõne tutvustava lausega.

  1. Man with a Movie Camera (Человек с Киноаппаратом) (1929) Dziga Vertov.

  Selles üheks kõigi aegade parimaks dokumentaalfilmiks peetavas teoses järgneb vaataja kaameraga mehele, kes ühe päeva jooksul, mööda linna ringi uidates, selle elu kaameralindile jäädvustab.

  2. Day for Night (La nuit américaine ) (1973) François Truffaut.

  Film keskendub kaosele mida üks võtteperiood endaga võib kaasa tuua, tehnilistest viperustest näitlejate armuprobleemideni.

  3. Hearts of Darkness: A Filmmaker’s Apocalypse (1991) Fax Bahr, George Hickenlooper, Eleanor Coppola.

  Dokkfilm Francis Ford Coppola Apocalypse Now (1979) valmimisest uurib, kuidas kaootilisest, et mitte öelda hullumeelsest keskonnast hoolimata, saadi hakkama meistriteosega.

  4. Ed Wood (1994) Tim Burton.

  Lugu eksentrilisest filmilavastajast Edward D. Wood juuniorist, keda peetakse üheks halvimaiks režissööriks läbi aegade, ja tema kummalistest filmiprojektidest.

  5. Tropic Thunder (2008) Ben Stiller.

  Staarnäitlejate egode kokkupõrked ähvardavad filmivõtted pooleli jätta, et nendega hakkama saada, saadab algaja režissöör näitlejad sügavale džunglisse, kus nad peavad hakkama saama nii üksteise, kui ellujäämisega.

  BFM blogi
  2017

  Loe edasi
 •  

  Aasta vilistlane 2017 – Triin Ruumet

  Filmi- ja meediablogi

  Triin Ruumeti esimene täispikk mängufilm „Päevad, mis ajasid segadusse“ valmis 2016. aastal ning on tagasivaade 1990ndate jõmmikultuuri. Film osutus edukaks, kogudes kinodes 62 262 vaatajat ja pälvis ka kriitikute tunnustuse Neitsi Maali auhinna näol, millega Eesti Filmiajakirjanike Ühing tunnistas selle 2016. aasta parimaks Eesti filmiks. Samuti võitis „Päevad, mis ajasid segadusse“ Eesti Kultuurkapitali aastapreemia audiovisuaalse kunsti valdkonnas ja pälvis võidu kuues kategoorias Eest Filmi- ja Teleauhindade (EFTAde) jagamisel.

  Loe edasi