Digiblogi

Vilistlaslugu Taavi Larionov: läbikukkumine on edu alus!

03.05.2016 15:53:50

Mina

Asusin Tallinna Ülikooli Haapsalu Kolledžisse õppima 2004 aastal.

Ausalt öeldes puudus mul peale keskkooli igasugune idee ja mõte, mida edasi teha. Kuna informaatika tundus perspektiivikas eriala, otsustasin proovida. Tagantjärele vaadates oli tegu õige valikuga. Vähestel õnnestub see esimesel korral!

Praegu, üle kümne aasta ja sadu koodikilomeetreid hiljem, olen tarkvaraarenduse ettevõtja ja veebiprogrammeerimise õppejõud Tallinna Ülikoolis. Töötan iga päev meeskondade ja klientidega üle maailma – Baltikumis, Skandinaavias, Hispaanias, Mehhikos, Aafrikas, Austraalias. Hiljuti avasime kontori USAs.

Minu kirg on keskendumine töö kvaliteedile ja meeskondade arengu toetamine. Otsin alati uusi väljakutseid ja silmaringi laiendamise võimalusi.

Inspiratsioon

Tihtipeale vaevleme mõtetes, kust saada inspiratsiooni uuega alustamiseks. Olgu selleks koolitöö, kirjatükk, kodu sisustamine vms. Nagu leiab Steven Johnson raamatus “Kust tulevad head ideed”, sünnib innovatsioon mustritest, mida järgides moodustub tervik.

Inspiratsioon võib teinekord tabada täiesti ootamatutes olukordades. Näiteks metsas jalutades, unise peaga mõtete kirja panemisest, sassis töölaualt, õnnelikke juhuseid tervitades jne. Üks väga hea soovitus on tegeleda mitme hobiga korraga. Kui ikka üldse inspiratsioon ei tule, soovitan midagi taasleiutada.

Internet

Paljude minu eas inimeste esimene kokkupuude internetiga seondub kriiksuva modemi ja telefonioperaatori suurte arvetega. Tänaseks on ligipääs internetti enam kui 40% inimkonnast, seda peetakse inimõiguseks.

Kindlasti kõlab tuttavana mõttelaad vanemalt põlvkonnalt “Mis teil noortel viga, saate kogu info internetist”. Rakendades õigeid otsisõnu ja oskuslikku tulemuste filtreerimist on see muidugi võimalik, kuid usaldusväärsete tulemusteni jõudmiseks kulub omajagu aega ja see nõuab vilumust. Seth Godin on öelnud: “Internet tähendab seda, et sa võid õppida kõike, mida tahad, kui sul on küllalt suur janu, et õppimise nimel vaeva näha”.

Enesetäiendus

Enesetäiendus on üks edasiviivamaid jõude IT-maailmas, nii et miks mitte alustada juba täna? Vahendeid selleks leiab internetist, raamatukogudest, tasuta loengutelt jne.

Ainuüksi Eestis tegutseb mitu õhinapõhist organisatsiooni, mille eesmärk on jagada praktilisi kogemusi kõigile huvilistele. Tasub jälgida kord kuus korraldatavat DevClubi, MobileMonday, Agile Staurday, World Usability Day, Garage48 jne jne.

Lisaks tasub silmas pidada erialaseid kommuune ning nendes kaasa lüüa. Oma kogemusele tuginedes saan öelda, et olen nendelt koosviibimisetelt saanud palju inspiratsiooni, kohtunud paljude tipptegijate, tänaste kolleegide ja koostööpartneritega.

“Kes loeb, see jõuab” ja “Raamat loeb” kõlavad Kirjandusministri tunnuslaused. Mida rohkem ja laiemapõhjalist kirjandust lugeda, seda suuremad on vertikaalteadmised. Ei ole saladus, et lugemine laiendab silmaringi, stimuleerib mõtlemist ja parandab mälu.

Juhtimine

Juhtimine ei seisne positsioonis ega ka isikuomadustes, vaid tegevustes, mida ette võtad. Juhtimisoskust tuleb õppida ja siis pidevalt ümber õppida. See kõik nõuab pingutust ja järjekindlust. Kõik see kokku on lõputu kohanemiste ja parandamiste teekond.

Juhina tasub alati panna oma meeskond astuma üks samm kaugemale kui teised on seda eal teinud. Mugavustsoonist väljas olemine sünnitab tihtipeale innovatsiooni.

Ebaõnnestu täna!

Õnn on see, kus ettevalmistus kohtab võimalust. Võimalusi lamab kõikjal meie ümber, tuleb lihtsalt avatud silmadega ringi käia ja näha. Ole see, kes neist kinni haarab.

Ei ole valesid otsuseid. Pigem soovitatakse startup’i maailmas ebaõnnestuda võimalikult kiiresti, et jätkata õige asja otsinguid. Paljude investorite jaoks on ebaõnnestumine palju olulisem õnnestumisest.

Küsi endalt, kas oled piisavalt janune ning alusta esimese ebaõnnestumisega juba täna!

 •  

  Üliõpilased puutuvad info üleküllusega kokku, aga tihti ei näe selles probleemi

  Digiblogi

  Viimasel kümnendil on palju räägitud info üleküllusest, mille on kaasa toonud infoühiskonnale omased tohutud andmehulgad ning nende säilitamist, töötlemist ja kasutamist tõhustavad info- ja kommunikatsioonivahendid. Tallinna Ülikooli infoteaduse professori Sirje Virkuse, TLÜ Akadeemilise Raamatukogu peareferendi Sigrid Mandre ja Elise Palsi uuringust nähtus, et tudengid puutuvad tihti informatsiooni üleküllusega kokku, kuid umbes pooltele uuritutest see ei ole olnud probleem.

  Loe edasi
 •  

  Madis Lepik: peagi otsime õpetajaid tikutulega!

  Digiblogi

  Eesti koolimatemaatika hea tase võib õige pea langema hakata, sest matemaatikaõpetajateks õpib meie ülikoolides umbes neli korda vähem inimesi kui vaja oleks.

  Loe edasi
 •  

  LEAP paneb tudengite jala ettevõtluse ukse vahele

  Digiblogi

  Tallinna Ülikooli külastas Erasmus+ (2016-1-EL01-KA203-023624) LEAP projekti konsortsium.  LEAP (lean and agile practices linking engineering higher education to industry) projekti eesmärgiks on tõsta kõrghariduse kvaliteeti ühendades need ettevõtluspraktikatega.

  Loe edasi