Virtuaalne Tallinna Ülikooli külastus Moskvast

14.11.2016 17:12:53

7.-9. oktoober toimus Moskvas teadusfestival “Фестиваль Науки NAUKA 0+”, kus osalesid mitmed teadusasutused nii Venemaalt kui ka teistest riikidest. Tallinna Ülikooli Digitehnoloogiate instituudil õnnestus Study In Estonia eestvedamisel koos teaduskeskusega Ahhaa osaleda Eestist ning seeläbi tutvustada õppimisvõimalusi meie ülikoolis.

Kõigil huvilistel oli võimalik Tallinna Ülikooli linnakut avastada Virtuaaltuuri abil. Enim üllatas virtuaalselt ringi liikujaid, et ülikooli linnak on niivõrd lähedal kesklinnale, mida mitmed varasemalt turistidena külastanud olid. Samuti toodi välja, et ülikooli ruumid ja sealhulgas laborid on väga modernsed ning õppima ja teadust tegema kutsuvad.

IMG_7410-merge-sm

3D-printerid ja -skännerid

Festivali põhikülastajateks olid kooliõpilased ning eksponaatide osas olid sarnaselt Eesti haridusmaastikul järjest enam populaarsemaks minevad 3D-printerid ja -skännerid ka toimunud festivalil üheks enim tähelepanu köitvaks atraktsiooniks. Näiteks oli loodud võimalus voolida plastiliinist loom ning skanneerimise ja printimise järel see endale plastvõtmehoidjaks printida.

Suured riiklikud asutused ning  kosmoseprogrammiga seotud ettevõtted tutvustasid loodud arvutimänge, mis võimaldasid näiteks tuleohutusega seonduvat praktiliselt läbi proovida või esimeses isikus (ingl first person) avastada ning teha katseid planeedil Mars. Hariduslikud mängud leidsid suurt poolehoidu nii õpilaste kui ka nende vanemate seas, mis annab kinnitust tõsimängude trendile ning seeläbi ka Digitehnoloogiate instituudis hiljuti avatud digitaalsete õpimängude rahvusvahelise magistriõppekava vajadusele.

Mitmed kutse- ja kõrgkoolid esitlesid oma õpilaste töid. Siinkohal saab meeldivalt märkida, et Digitehnoloogia instituudi ainetes “Robootika” ja  “Asjade internet” loodavad lahendused ei jää sugugi alla festivalil nähtule. Suures fookuses on läbivalt kodudes ja tööstusettevõttetes automaatikalahenduste rakendamine, mis võimaldab energiat ning raha kokku hoida.

IMG_7420-sm

Taastuvenergial töötav näidislinnak

Välismaal kõrghariduse omandamise vastu oli huvi suur. IT erialadest uuriti lisaks tavapärasele informaatika õppimisele, ka võimalust omandada informaatikat ja meditsiiini ühendavat eriala, mida Eestis hetkel pakub vähesel määral Tartu Ülikool. Eestisse õppima tuleku põhilisteks takistavaks teguriks loeti inglisekeelne õpe. Lisaks toodi välja, et Eestis puudub võimalus mitmetel erialadel võimalus töötada suurte rahvusvaheliste ettevõtete tütarettevõtetes, mis võimaldaks tulevikus edukalt tööle asuda ka teistes nagu Saksamaa, kuid IT-sektorit märgiti siinkohal kui erandit.

Teksti ja fotode autor: Romil Rõbtšenkov (Digitehnoloogiate instituut, tarkvaratehnika õpetaja)

Rakendusmatemaatika tippkonverents Tallinnas

Emeriitprofessor Aksel Telgmaa 85

Digiblogi

10. veebruaril täitus Aksel Telgmaal 85. eluaasta.

TLÜ emeriitprofessor Telgmaa on üks Eesti teenekamaid matemaatikahariduse sisu kujundajaid, põhikooli matemaatikaõpikute autoreid ja õpetajate koolitajaid.

Mart Laanperele Valgetähe V klassi teenetemärk

Digiblogi

Vabariigi Presidendi otsusega on Tallinna Ülikooli Digitehnoloogiate instituudi vanemteadurile Mart Laanperele antud Valgetähe V klassi teenetemärk.